Makačíno je festival zámeckého divadla, jde o zkratku pro malé kačinské divadlo. Letos se koná již šestý ročník této akce a návštěvníci se opět mohou těšit na maraton představení různých dramatických a hudebních žánrů. Na sobotu jsou připravena představení O čem král nevěděl, Co je za Oráčovem a Tři veteráni. Na neděli pak Trojlístek pohádek a Kocour v Botách. Nebudou chybět ani tématické dílničky, v nichž si budou děti moci vyrobit i vlastní loutku.

Stejně jako v minulých letech proběhne festival společně s akcí Víkend otevřených zahrad. Ten již tradičně přinese tematické přednášky i komentované procházky po zámeckém parku. Zájemci o přírodu se mohou těšit na povídání o vodě v zahradě, o známých i neznámých luštěninách, stromech, ale také o zaniklých či nikdy nerealizovaných stavebních objektech v areálu Kačiny.

| Video: Youtube

Ohlédnutí za festival Makačíno 2020

„Po celý víkend budou probíhat i klasické prohlídky zámku a ve vybraných hodinách bude otevřen zámecký skleník. Na venkovní představení je možné si přinést vlastní piknikovou deku. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky/přednášky přesunuty do vnitřních prostor,“ stojí v pozvánce na webu zámku.

Na jednotlivá představení či procházku (prohlídku) je vstupné 70 korun.

Program Makačína a Víkendu otevřených zahrad 2023
Sobota 10. 6. 2023
· 10:00 O čem král nevěděl (Dr. Tyrš - Oddíl loutkového divadla, kaple)
· 11:00 Voda v zahradě – jak udržovat a pečovat o vodní zdroje (Roman Kváč, přednáška zámeckého zahradníka, zeleninová zahrádka/ve dvoře)
· 13:00 Známé i neznámé luštěniny (Roman Kváč, přednáška zámeckého zahradníka, zeleninová zahrádka/ve dvoře)
· 14:00 Co je za Oráčovem (Dr.amAS – divadelní soubor, divadlo s autistickými herci, divadlo)
· 15:00 Dřevo krásných stromů (Martin Patřičný, komentovaná procházka s praktickými ukázkami s výtvarníkem a spisovatelem Martinem Patřičným, zámecký park/expozice v zámku)
· 16:00 Tři veteráni (Divadlo Indigo Company, divadlo/park)

Neděle 11. 6. 2023
· 10:00 Trojlístek pohádek – O Otesánkovi, O Budulínkovi, Hrnečku vař! (Divadýlko Mrak, kaple)
· 11:00 Zaniklé a nerealizované stavební objekty v parku a oboře Kačina (Pavel Novák, komentovaná procházka, zámecký park/divadlo)
· 13:00 Netradiční hlíznaté plodiny tropů a subtropů (Roman Kváč, přednáška zámeckého zahradníka s ochutnávkou, zeleninová zahrádka/ve dvoře)
· 14:15 Zapomenuté plodiny Kolínska (přednáška zámeckého zahradníka zeleninová zahrádka/ve dvoře)
· 15:00 Kocour v botách (Buchty a Loutky, divadlo/park)