Jejich zásoby si však na Kutnohorsku dělá málokdo. „Nenakupuji větší množství žárovek než obvykle. Mě osobně se víc líbí úsporné žárovky. Myslím, že díky nim lidé hodně ušetří. Oproti obyčejným žárovkám mají totiž pouze šestinovou spotřebu,“ uvedl majitel obchodu s domácími spotřebiči Luboš Hynek. „Noční Kutná Hora už nebude tak tmavá, jelikož se lidé nebudou muset obávat velkých účtů za elektrickou energii a budou svítit,“ dodal Luboš Hynek.

„My si zásoby obyčejných žárovek neděláme. Podle mého názoru je, i přes výrazně vyšší pořizovací cenu, výhodnější koupit úspornou,“ uvedla prodavačka elektrospotřebičů Libuše Melechová.

S blížícím se přechodem na úsporné žárovky si lidé, kteří je nemají rádi, začínají dělat zásoby obyčejných. „V mém obchodě je o ně zvýšený zájem. Kupovat si je sem chodí zejména důchodci,“ poznamenal Luboš Hynek.

Názory lidí z Kutné Hory na úsporné zářivky jsou rozdílné. Některým z nich se zamlouvají. „Já jsem určitě pro jejich zavedení. Ušetří se tím spousty energie,“ uvádí Kutnohorák Hynek Gottfried. Některým lidem se však nový zákon příliš nelíbí. Úsporným žárovkám moc nefandím. Udělal jsem si radši zásobu obyčejných,“ poznamenal občan z Kutné Hory.

Se zavedením nového zákona se však lidé mohou těšit na levnější zářivky. „Když se všichni výrobci zaměří na úsporné žárovky, vzroste konkurence a dojde ke snížení cen,“ uvedl produktový manažer společnosti Philips Antonín Melč.

Hlavním důvodem pro přechod na zářivky je ochrana životního prostředí. „V Evropě se předminulý rok prodaly skoro dvě miliardy klasických žárovek. Nový zákon bude mít tedy výrazný pozitivní dopad na spotřebu elektřiny,“ myslí manažer Philipsu Antonín Melč.

„Pokud by celý svět přešel na energeticky úsporná řešení, ušetřilo by se ročně sto dvacet miliard eur na výdajích za elektřinu a 630 milionů tun oxidu uhličitého. To odpovídá energii, která by se vyrobila z 1800 milionů barelů ropy, nebo výkonu pěti set elektráren,“ vypočítal Antonín Melč.

„Myslím, že úsporné žárovky jsou dobrý nápad, je ale potřeba vylepšit jejich technologii, aby splňovaly uváděné parametry. Například skutečná životnost se často neshoduje s tou, kterou najdete napsanou na obalu,“ domnívá se Josef Král z Kutné Hory.

Česká republika měla k zákonu o povinném přechodu na úsporné světelné zdroje výhrady. „České zastoupení v Bruselu upozorňovalo především na situace, ve kterých není vhodné používat úsporné žárovky, například při krátkodobém osvětlení chodby v domě,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva průmyslu Matyáš Vitík. „Zákon však byl nakonec přijat. I díky České republice se však podařilo dojednat, že přechod nebude nárazový, ale postupný,“ doplnil Matyáš Vitík.

Přesto ale obyčejné žárovky brzy zmizí z trhu. „Od prvního září tohoto roku nebude možné na trh uvádět žárovky o výkonu sto a více wattů. Nejčastěji používaná žárovka o výkonu šedesáti wattů skončí o dva roky později v září. Poslední obyčejné žárovky o výkonu čtyřicet a dvacet pět wattů se přestanou vyrábět v září 2012. I po těchto datech však obchodníci mohou doprodat své zásoby,“ uvedl Matyáš Vitík.

Ondřej Oravec