K radním však před časem dorazila písemná nabídka svozové firmy, podle které to je možné zvládnout levněji. Zda je to skutečně možné, nyní prověří chystané výběrové řízení.

„Město využije tohoto výběrového řízení k tomu, aby si nastavilo podmínky pro svoz odpadkových košů. Nesměřuje zásadně k úsporám, ale k tomu, abychom zjistili, jestli je služba provozována tak, jak má být,“ konstatoval místostarosta Kutné Hory Jiří Franc.

„Je snadné odpálit od boku cenu, ale za tou částkou se musí skrývat to, co tím výběrovým řízením chceme docílit. To je četnost svozu zejména v turistické sezoně, četnost svozu o víkendech, kdy je město plné turistů, a pak ta částka nemusí být tak vzdálená od toho, co dnes město v rozpočtu má,“ dodal Franc s tím, že na úspory přistoupí město pouze v případě, že dojde ke zlepšení, případně minimálně zachování stávající kvality a četnosti svozu odpadkových košů.

„Chceme mít jasno, jestli to technické služby dělají nejekonomičtěji, jak by mohly. Hledáme, jestli existuje možnost nějakého a levnějšího a stejně efektivního řešení,“ shrnul postup radnice starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

Svoz odpadkových košů je o pružnosti

Nastavit podmínky výběrového řízení však nebude nic snadného. Svoz odpadkových košů je totiž relativně nárazová a nepravidelná služba. Různí se četnost svozu podle jejich umístění i ročního období. Svoz musí být jednak dán určitým pevným harmonogramem, ale současně flexibilním přístupem zaměstnanců svozové firmy.

A právě nepružný přístup je kamenem úrazu tohoto odvětví odpadového hospodářství. Stížnosti občanů totiž směřují na přeplněné koše, odpadky v ulici, nebo nedostatek nádob na odpad.

„To je individuální, je to na pracovníkovi, který to vykonává, občas se objeví připomínky, že nebyl dlouho svezený koš. Na druhou stranu vím, že někde svážet dvakrát denně nestačí,“ uvedla Shyamoli Hájková z kutnohorského městského úřadu.

Podle jejích slov se u odpadkových košů naráží na stejný problém, jako u kontejnerů na tříděný odpad. Lidé je přeplňují nadměrnými předměty, odpadky rozfoukává vítr a podobně.

„Osobně nejsem příznivec odpadkových košů. Jsou samozřejmě místa, kde se lidé rekreují, kde odpočívají a tam je to na místě, ale můj názor je takový, že opravdu je to stejné, jako se sběrnými nádobami. Kam dáme sběrnou nádobu na odpad, tam se nám začne okamžitě hromadit mimo ni,“ poznamenala Hájková.

Podle jejího názoru je pořádek ve městě dán také lidskou slušností. Není přece problém odpadek strčit do kapsy a vyhodit o pár metrů dál do popelnice nebo koše.

„Odpadkové koše a jejich svoz stojí spoustu peněz a energie. Peněz na rozšiřování máme poměrně málo. Jen opravy košů nás stály přes sedmdesát tisíc za rok a jsou místa, kde jsme koše museli odstranit úplně, protože abychom to každý týden jezdili opravovat, to je opravdu neúnosné,“ dodala referentka městského úřadu.

Oslovení obyvatelé Kutné Hory si stěžují hlavně na nedostatek odpadkových košů. Četnost svozu příliš neřeší. „Občas mi vadí, že když chci něco vyhodit a jsem mimo centrum města, není kam, jedině do cizí popelnice,“ podotkl například Petr Válek z Kutné Hory.