V horším případě používají někteří výtečníci objektiv kamery v mobilu k šikanování spolužáků či v krajních případech i učitelů, jejich nahráváním a zveřejňováním záznamů na internetu. Jedná se o takzvanou kyberšikanu. Šanci zasáhnout, ale mají školy minimální.

Ministerstvo školství nyní přišlo s návrhem na uzákonění práva učitelů odebírat žákům předměty, které ruší výuku, či jsou zdraví nebezpečné. Což se přímo týká například mobilních telefonů. Taková zákonná pravomoc by jim totiž zcela jistě ulehčila práci.

„Pravda je, že v některých momentech je při opakovaném vyrušování při vyučování dobré, aby učitel nějakou takovou pravomoc měl, aby mohl telefon zabavit,“ komentoval legislativní iniciativu ministerstva ředitel kutnohorské Základní školy Kamenná stezka Radek Pařez. Často se totiž podle slov šéfů škol stává, že jsou žáci pouze neustále napomínáni. „Myslím, že je potřeba, aby byla nastavena určitá hranice. V některým zemích má škola právo používání mobilních telefonů i zcela zakázat,“ doplnil Pařez.

Na mnoha školách je používání mobilů ve vyučování zakázáno přímo školním řádem. Příkladem může být čáslavské gymnázium. „Na gymnáziu s tím problémy nemáme. Já zákonnou úpravu nepotřebuji,“ sdělil ředitel Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Čáslavi Zdeněk Sejček.

Podle vyjádření ředitelů se zákazu používání telefonů ve vzdělávacích zařízeních brání i někteří rodiče. Potřebují prý být s dětmi v kontaktu. Procento takových hovorů je prý ovšem minimální.