Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teroristické útoky v Paříži 
mě zasáhly, strach ale nemám

Kutná Hora – Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky v Kutné Hoře je jedním z těch školských subjektů, který pravidelně navštěvuje Francii v rámci výměnných pobytů. Její studenti se do partnerského francouzského města Remeš chystají také za čtrnáct dní a ředitel Jaroslav Načeradský v rozhovoru potvrdil, že škola bude muset zareagovat na páteční teroristické útoky v Paříži.

19.11.2015
SDÍLEJ:

Jaroslav NačeradskýFoto: Deník/Hana Kratochvílová

Kam vaši studenti ve Francii jezdí?

Do Francie v rámci výměnných pobytů jezdíme už sedmým rokem na lyceum do Remeše. Je to naše partnerská škola, která je zaměřená na technické obory, které jsou naší škole vzhledem k zaměření příbuzné.

Vzhledem k pátečním událostem v Paříži, kontaktovali jste nějak vaši partnerskou školu ve Francii?

Samozřejmě, posílali jsme mail řediteli tamní školy s vyjádřením určité sounáležitosti. Včera nám na něj odpovídal.

Myslíte si, že výše zmíněné události nějakým způsobem ovlivní vaší budoucí spolupráci, například z hlediska bezpečnosti?

Dlouhodobě si myslím, že určitě ne. Nicméně v krátkodobém horizontu se může stát, že ano. Shodou okolností máme 30. listopadu na týden odjíždět do Remeše, což je v podstatě za čtrnáct dní. My teď v pátek budeme mít schůzku se studenty, kde jim vše vysvětlíme a necháme zcela na nich, aby si svůj odjezd do Remeše rozmysleli. Je možné, že se někteří z tohoto zájezdu odhlásí a my to budeme plně respektovat. Celkem by mělo odjíždět dvacet devět studentů.

Takže hromadně jako škola tuto akci nerušíte?

To jsme nechtěli, protože přece jenom Remeš není Paříž, ačkoliv je určitým způsobem ohrožená celá Francie. Na druhou stranu je nutné říci, že tímto způsobem je potencionálně ohrožená celá Evropa. To byste nesměla vyjít ze svého domu na ulici ani u nás.

Takže rozhodnutí necháte spíše na vašich studentech, zda-li chtějí odjet či nikoliv?

Ano, necháme to na nich, respektive na jejich rodičích. Případně pokud by se jich nakonec k odjezdu rozhodlo málo, tak bychom eventuálně zájezd zrušili.

Mluvili jste už nějak se studenty o pátečních událostech v Paříži?

My jsme od té události poprvé ve škole, neboť v pondělí jsme měli ředitelské volno. Myslím si ale, že se k tomu studenti s učiteli určitě dostanou. Ale učitelům nenařizujeme teď budeme dělat besedu na toto téma, spíše to tak nějak vyplyne v rozhovoru mezi učitelem a studenty, protože učitelé samozřejmě o aktuálních věcech diskutují a studenti se i sami ptají.

Jak ty útoky, které se v pátek v Paříži staly, vnímáte vy osobně?

Určitě mě to zasáhlo, protože současná situace v Evropě je celkově napjatá a to nenechá asi nikoho klidným. Francii mám rád, je to jedna z kolébek evropské kultury a o to víc mě to zasáhlo. Navíc jsem ve Francii několikrát byl, nejen v naší partnerské škole, ale také na dovolené. Ale pokud by to byla jiná země, tak to normálního člověka musí zasáhnout úplně stejně, protože řešení jakéhokoliv problému násilím je v Evropě nepřípustné.

Máte strach, třeba jet do Francie na dovolenou?

Ne, já jsem v tomhle trochu fatalista a jsem přesvědčen, že tyto věci jsou spíše otázkou osudu.

Čím si vysvětlujete, že pařížské útoky tolik zasáhly veřejnost, přestože to zdaleka nejsou první teroristické útoky v Evropě?

Asi je to jednak ten historický vztah k Francii. Vzhledem třeba k předválečným vztahům, i když je otázka, jak to potom po Mnichovu dopadlo. Ale obecně máme k Francii blízko, i k jejich kultuře a lidem. Také je to velmi blízko nás, věci, které se dějí třeba jinde ve světě, můžeme říci, že se nás tolik netýkají, ale tady se nás dotýkají bezprostředně. Bereme to tak, jako by to bylo částečně u nás.

Autor: Hana Kratochvílová

19.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kavárnička se konala v hotelu Zlatá stoupa

KRÁTCE: Chystá se další kavárnička

Fotbalový mistrovský turnaj mladších přípravek v Čáslavi: Sokol Potěhy - FK Čáslav C 9:5.
55

Okresní fotbalové výsledky mládeže

Hostem on-line rozhovoru bude Jan Třískala

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku bude ve středu od 18 hodin odpovídat online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze Základní školy Zruč nad Sázavou

Kutnohorsko - Představujeme vám prvňáky ze dvou tříd ze Základní školy Zruč nad Sázavou.

V Lorci se konal veletrh učebních a studijních oborů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Veletrh učebních a studijních oboru se uskutečnil ve středu 18. října v kulturním domě Lorec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení