Uherské Hradiště s 25 tisíci obyvateli ocenila komise za dlouhodobý koncepční přístup při rekonstrukci historického jádra. „Také za politickou shodu, když jednotliví představitelé města bez ohledu na politickou příslušnost byli schopni pochopit důležitost programu regenerace města a jednají v jeho souladu dlouhodobě,“ řekl Ivo Rubík, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které soutěž spolupořádá.
Rubík ocenil například rekonstrukci kláštera v centru města, který by měl být letos otevřen veřejnosti.
Uherské Hradiště, založené roku 1257, se ale neomezuje jen na obnovu památek v centru, investuje i do památkově hodnotných objektů mimo městskou památkovou zónu. Vloni například opravilo klasicistní kříž na Tyršově náměstí a dva památkově chráněné domy. Do programu regenerace se zapojuje od 90. let, několikrát bylo mezi trojicí finalistů.
Do soutěže se letos přihlásil rekordní počet subjektů, a to 54. Do krajského kola postoupilo 14 návrhů, z nichž vyšli tři finalisté.
Kutná Hora získá sto tisíc korun
Kromě absolutního vítěze byla dnes vyhlášena také úspěšná města regionálních kol, která dostanou odměnu 100 tisíc korun.
Letos byla úspěšná středočeská Kutná Hora, Cheb z Karlovarského kraje, Klatovy na Plzeňsku, Žatec v Ústeckém kraji, Lomnice nad Popelkou na Liberecku, Nové Město nad Metují na Královéhradecku, jihomoravské Boskovice, Zlaté Hory v Olomouckém kraji, Havlíčkův Brod na Vysočině a Opava v Moravskoslezském kraji. V Praze zvítězila druhá městská část.
Titul Historické město roku se udílí za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón. První titul Historického města roku 1994 získaly Svitavy, vloni dostalo ocenění jihomoravské Znojmo.
Ceny se předávají v rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel, který připadá na 18. dubna. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj.