Svoje rané zkušenosti, významné lokality a naleziště na Kutnohorsku, stejně jako své veselé zážitky popsal v následujícím rozhovoru.
Jak dlouho se už minerálům věnujete?
Mineralogii respektive sběru minerálů se věnuji již sedmnáct let.
Jak jste vůbec krásu kamenů objevil? V jakém okamžiku jste si řekl: „Jo, tohle je ono, tomu bych se chtěl věnovat"?
Mé prvopočátky spadají do období studia na Gymnáziu v Ledči nad Sázavou. Tehdy mě oslovil učitel Těšínský při výuce mineralogie. Pamatuji si, že řekl něco jako: „Koukej Kadlec přinést do výuky nějaký kámen z Vlastějovic!" V té době jsem ve Vlastějovicích totiž bydlel.
A jak ta celá věc s učitelem a jeho úkolem dopadla?
Vzpomínám, že jsem někde sebral na silnici vzorek pyritu a donesl jej na příští hodinu mineralogie. Učitel byl nadšený a to mě natolik nakoplo, že jsem začal nosit kameny na každou výuku. Od té doby se minerály a vše kolem nich staly neodmyslitelnou součástí mého života.
Pro spoustu lidí jsou kameny prostě jen kameny, po kterých chodí nebo jezdí. V čem spočívá podle vás jejich kouzlo?
Jsem rád, že jste uvedla slovo kouzlo a ne krása. Neříkám, že minerály nejsou krásné, ale nepatřím mezi „krasosběratele minerálů". Převážná část pro mě zajímavých druhů minerálů je totiž oku nelahodících a člověk si jich ani nevšimne. Kouzlo minerálů spatřuji v jejich rozmanitosti, složitosti a v mnoha případech vzácnosti. Láká mě poznávat procesy, během kterých minerály vznikaly, a jak to ovlivnilo jejich chemismus a asociaci, ve které se vyskytují.
Jaké oblasti na Kutnohorsku jste kromě Vlastějovic ještě poznal?
Kromě minerálům Vlastějovic a jejich blízkého okolí se aktivně věnuji na Kutnohorsku minerálům lokalit, jako jsou Poličany, Miskovice, Malešov, Kutná Hora, Bohdaneč u Zbraslavic, Kaňk u Kutné Hory, Řendějov u Zruče nad Sázavou a další místa.
Nacházejí se tady v okolí nějaké opravdu významné minerály?
Pro mineralogii Kutnohorska jsou zásadní lokality: Kutná Hora, Kaňk u Kutné Hory a Vlastějovice. Oblast kolem Kutné Hory se proslavila především nálezy stříbra a minerálů stříbro obsahujících. Vlastějovice se proslavily těžbou železné rudy – magnetovce, která je jedna z nejkvalitnějších ve střední Evropě. Z Vlastějovic je popsány přibližně 140 druhů minerálů, ze kterých bych vyzdvihl některé minerály antimonu, lithia, uranu a thoria nebo céru.
Narazil jste v okolí Vlastějovic nebo jinde na Kutnohorsku na nějakou kuriozitu?
Ano. Z Kutné Hory je popisovaná světle zelená slída – fuchsit. Ale nalézt jí v dnešní době už není tak jednoduché. Většinou se jedná o staré sběry. Před několika lety jsem při průzkumu údolí Vrchlice narazil na starou kamennou zídku. Už z dálky mě zaujala barva jednoho kamene ve zídce. A ejhle! Jednalo se o velkou ukázku právě zmiňovaného fuchsitu. Tak jsem se krásnou ukázkou pokochal, vyfotografoval a nechal jí na svém místě. Nedávno jsem měl ale štěstí a také si vzorek fuchsitu v Kutné Hoře nalezl.
Kapacita mezi mineralogy
Vyrážíte často na obchůzku minerálů – za jakým účelem to obvykle bývá? Co s nalezenými kameny provádíte?
Nejlepší nalezené minerály putují do mé sbírky. Ostatní minerály mi slouží jako výměnný či prodejní artikl na mineralogických burzách a setkáních sběratelů. Mnoho vzorků také rozdám.
Kam až sahá veškerý váš zájem o minerály?
Vedle sběrů minerálů se hlavně věnuji publikování. Píši o nově nalezených minerálech pro dané lokality nejen na Kutnohorsku. Na svém kontě mám asi čtyřicet odborných článků v českých i zahraničních publikacích. Pro lokalitu Poličany u Kutné Hory jsem například nedávno popsal nový nález ryzí síry a rozšířil jsem soupis vlastějovských minerálů o nové druhy. Občas se také zapojím do organizace setkání mineralogů. Jedno z nejvýznamnějších proběhlo v roce 2010. To jsem spolu s dalšími kolegy organizoval návštěvu členů Mezinárodní mineralogické asociace ve vlastějovickém lomu. Jednalo se o velkou poctu – lokalitu navštívila mineralogická elita ze třinácti zemí světa.
Nedávno jste pořádal výstavu v Ledči nad Sázavou. Kolik výstav už jste měl? A jak vnímáte svůj úspěch?
Výstava v Ledči nad Sázavou byla má premiéra. Výstava měla poměrně úspěch, kdy po dobu tří měsíců vidělo vystavené minerály několik tisíc lidí. Do budoucna plánuji uskutečnit další výstavu, a to na téma historie dolování železné a stříbrné rudy v okolí Vlastějovic a Ledče nad Sázavou. Nevím, jestli se dá hovořit o úspěchu. Dělám pouze to, co mě opravdu baví a naplňuje.
Teď trochu odlehčení. Máte nějakou zajímavou historku, kterou jste v souvislosti s minerály prožil?
Za léta, co minerály sbírám, jsem zažil mnoho příjemných i méně příjemných příhod. Jedna taková se mi stala před léty v Přibyslavicích. Vyrazil jsem do tamních zaniklých lomů na minerály. Bylo brzké ráno, zaparkoval jsem auto a vyrazil pěšky k lomům. Po příchodu do jednoho z lomů jsem si vybral místo, kde zkusím vyťukat nějaký ten minerál, když v tu jsem uslyšel kousek ode mě divné zvuky. Otočil jsem se a viděl, jak se ke mně řítí bezdomovec. Spustil, že tu žije on a ať okamžitě odejdu. Raději jsem neprotestoval a odešel jsem. Za několik měsíců jsem se vrátil, v té době byla již velmi mrazivá rána, a kameny jsem vyťukal. Počkaly tam na mě opravdu krásné ukázky granátů a nigeritu.
Máte nějaký další cíl, čeho byste chtěl ještě v oblasti minerálů dosáhnout?
Cílů mám mnoho. Plánuji návštěvy nových lokalit. V dnešní době také dokončuji knihu o Vlastějovicích pojednávající o historii dolování železné rudy, těžbě kamene a mineralogii lokality. Vše však stojí na financích. Rád bych se také podíval na světoznámá naleziště minerálů v zemích, jako je Madagaskar, Brazílie či Rusko.