„Od vydané výstrahy v neděli večer do úterního dopoledne evidujeme 67 výjezdů u v souvislosti s větrem,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle ní šlo hlavně o popadané stromy na komunikacích a poničené střešní krytiny. „V Čáslavi hasiči vyjížděli na Kostelní náměstí, kde hrozily pádem tašky ze střechy,“ doplnila mluvčí.

V současné době sice platí nízký stupeň nebezpečí, avšak lidé pohybující se venku by měli opatrní. „Střechy i i stabilita stromů mohou být narušeny silnými poryvy větru, lidé by při pohybu venku měli dbát zvýšené opatrnosti a v žádném případě nechodit do lesů či praků,“ apelovala Tereza Fliegerová. Odpoledne už byl relativní klid. Do 17. hodiny hasiči v souvislosti s větrem evidovali už „jen“ deset výjezdů.

„Ačkoliv se hasiči ani v úterý nezastavili, na kalamitní stav to v lesích na Kutnohorsku nevypadá. „Zatím evidujeme ojedinělé polomy, žádná soustředěná kalamita se ale zatím nikde neobjevila, alespoň podle toho, co jsme zatím procházeli. Do některých lokalit se ale nedá zajet kvůli popadaným stromům na příjezdových komunikacích,“ uvedl jednatel Městských lesů a rybníků Kutná Hora Stanislav Peroutka.

Počet nahlášených škod přesáhl tři desítky

Lidé zároveň v souvislosti se silným větrem začali sčítat první škody. Ačkoliv Kutnohorsko nebylo nejzasaženějším regionem, vítr se tu na soukromém majetku občanů podepsal. „V okresu Kutná Hora máme prozatím nahlášeno na tři desítky škod za zhruba 800 000 korun,“ uvedla mluvčí Generali Česká pojišťovna Ivana Buriánková. Zároveň dodala, že nahlášených škod bude určitě přibývat v následujících dnech.

„Škody lze nahlásit telefonicky i on-line prostřednictvím formuláře na našich webových stránkách. On-line nahlášení škody je nejrychlejší a nejpohodlnější způsob oznámení škodní události. Do webového formuláře můžete ihned přiložit veškeré dokumenty v elektronické podobě,“ doplnila Buriánková.