Zařízení má do sítě dodávat elektrickou energii, vyrobenou spalováním bioplynu, vzniklého kvašením zemědělských produktů. Podle místních však provoz ohrozí životní prostředí i zdraví obyvatel. Těm vadí nejen očekávaný nárůst dopravního zatížení, zápach a hluk, ale také jedovaté zplodiny, které budou podle nich při spalování bioplynu unikat do ovzduší.

„Do vzduchu se bude vypouštět oxid siřičitý, oxid uhličitý, oxid uhelnatý, benzen či sirovodík,“ vypočítávají. „Bydlíme poblíž a pamatuji si, když tam fungoval vepřín, že to zapáchalo. Myslím si, že to nyní bude stejné. Navíc se zvýší doprava v obci,“ obává se například Jitka Spěváková z Tupadel.

Kdo vlastně nechce komunikovat?

Podle ředitele ZOD Potěhy Josefa Hlavy stojí za odporem obyvatel jejich nedostatečná informovanost. Přičemž vzájemnému vyjasnění stanovisek brání podle něj nezájem o jakoukoli komunikaci ze strany Tupadelských.

To ale místní zcela odmítají. „Dvacátého prvního října jsem panu Hlavovi napsal dopis, v němž vyjadřuji nesouhlasné stanovisko k výstavbě. Do dnešního dne (17. prosince – pozn. red.) jsem na něj nedostal odpověď,“ argumentuje jeden z odpůrců Miloslav Vonšovský, podle nějž se naopak jakékoli komunikaci brání zemědělské družstvo.

Ředitel: Na jaře chceme začít stavět

Ředitel družstva si však možné komplikace při přípravách výstavby způsobené odporem občanů nepřipouští. „Věříme, že se vše vysvětlí. Projekt myslíme vážně, je to pro nás z ekonomického hlediska důležitá záležitost. Bioplynová stanice bude významným odbytištěm zemědělské produkce,“ říká Hlava, přičemž podle svých slov věří, že na jaře 2011 se začne s výstavbou.

Nabízí se otázka, proč obyvatelé Tupadel včas nevyužili dostupných prostředků k zabránění výstavbě. Na odpor proti ní sice založili občanské sdružení a sepsali petici, pod níž se sešlo 222 podpisů, ale až poté, co záměr schválilo zastupitelstvo. Odpověď je jednoduchá: O chystané stavbě podle svých slov prý vůbec nevěděli! „O celé věci jsme se dozvěděli teprve v září, kdy byla výstavba už schválena. Přitom zastupitelstvo o bioplynové stanici jednalo poprvé v lednu 2010!“ tvrdí Miloslav Vonšovský.

Hlavní vina lpí podle něj na tehdejším starostovi obce Václavu Pipkovi, který prý o souhlasu k výstavbě stanice rozhodl autoritativně a obyvatele o záměru nedostatečně informoval. „Zastupitelstvo informaci o plánované výstavbě vyvěsilo pouze na úřední desce 14. července 2010 na patnáct dnů, což mu nařizuje zákon. Úmyslně nedbalo žádosti Krajského úřadu Středočeského kraje, aby tuto informaci dalo na vědomí obyvatelům ještě jiným obvyklým způsobem, jako je například místní tisk nebo rozhlas. Informace o plánované výstavbě se tak nedostala mezi lidi a vzhledem k tomu, že krajský úřad neobdržel žádné nesouhlasné vyjádření, stavbu doporučil,“ popsal Vonšovský.

Obecní úřad navíc podle něj porušoval zákon o obcích, když prostřednictvím úřední desky neinformoval o místě, době a navrženém programu připravovaných zasedání zastupitelstva, a zasedání se konala jako neveřejná. „O termínech a bodech projednávání na zastupitelstvu jsme se dozvídali, až když bylo vše rozhodnuto. O nás bez nás. Je pravda, že výši poplatku za psa nebo opravu chodníku nemusíme řešit veřejně. Ale stavba objektu, který bude dlouhodobě a nezanedbatelným škodlivým účinkem působit na životní podmínky v obci, by se měla projednávat se všemi obyvateli,“ je přesvědčen Vonšovský.

Pipek: Nebudu se vyjadřovat

Bývalý starosta Václav Pipek se k výše vzneseným obviněním odmítl vyjádřit. „Nejsem již členem nového zastupitelstva, které dělá kroky, jež uzná za vhodné. Cokoli bych řekl, směřovalo by buď proti lidem nebo proti novému zastupitelstvu. A já nechci učinit ani jedno,“ uvedl.

Tento čtvrtek se přímo v bývalém zemědělském areálu u Tupadel, v němž má stanice vyrůst, uskuteční ústní jednání ke sloučenému územnímu a stavebnímu řízení ve věci výstavby za účasti zástupců investora i občanů. Od této schůzky lze očekávat další posun.

ANKETA: Jaký je váš názor na připravovanou výstavbu bioplynové stanice ve vaší obci?

Nesouhlasím s tím. Myslím si, že takové věci by se měly stavět v obcích, kde se chovají zemědělská zvířata, ne u nás. Nehledě k tomu, že bude zvýšená doprava, což se mi jako matce, jejíž děti chodí do školy, moc nelíbí.
Hana Ryšánová

Nesouhlasím s tím, obávám se, že to zamoří celou vesnici. Chtějí to udělat v bývalém vepříně, což se mi zdá blízko. Myslím si, že obec tím bude hrozně trpět. Přínos pro obec Tupadly v tom žádný nevidím.
Hana Satoriová

Jsem pro. Mám vystudovanou zemědělskou školu, takže zhruba vím, o co se jedná. Považuji to za vhodný způsob výroby elektrické energie. Podobné zařízení je například na Kačině, kde funguje zcela bez problémů.
Michal Jezdínský
SLOUPEK: Vesničko má, středisková

Bylo to tady před rokem 1989. Obce se tehdy dělily na střediskové a ty ostatní. Střediskové „vesničky“ vzkvétaly, honosily se například novým kulturním domem, mateřskou a základní školou a výstavbou paneláků. Zpravidla jim vévodilo velké, prosperující a plán pravidelně překračující jednotné zemědělské družstvo (JZD). To obhospodařovalo tak obrovskou plochu pozemků, jakou předtím jeden podnik ve svých „rukou“ nikdy v historii nesoustředil.

Ale co „nestřediskové“ obce? Ty měly zkrátka smůlu. Jejich vybavení bylo stále chudší, neinvestovalo se v nich, lidé se z nich stěhovali pryč, domy chátraly a v dlouhodobém výhledu byly tyto vesnice určeny k zániku.

Ne, nesnažím se zde nic naznačit. Ani nevím, jestli se Potěhy za minulého režimu pyšnily titulem střediskové obce a zda Tupadly patřily k těm „méně šťastným“. I když existence základní školy a hlavně zmíněného družstva v Potěhách by tomu napovídala.

Fakt, že Zemědělské obchodní družstvo Potěhy je nástupcem jednoho z takových podniků, jež jsem se pokusil v prvním odstavci charakterizovat, ale asi těžko někdo zpochybní. Pevně však doufám a věřím, že velkopanské „manýry“ předlistopadových JZD jsou dnešnímu vedení obchodního družstva více než cizí.

Ondřej Dvořák