Turisté historickým jádrem korzují i ve všední dny a v čase obědů si na leckteré předzahrádce nesednete, protože jsou místa obsazená. Slyšet bývá především čeština.

„V červnu byl nástup rychlý, lidé byli natěšení na cestování. Samozřejmě to nejde srovnávat s čísly v roce 2019, ale červen 2020 a 2021 je velký rozdíl, loni to bylo mnohem slabší. Návštěvnost památek se určitě zlepšuje," uvedla místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová (STAN - Šance pro Kutnou Horu). Přiznala ale, že turistickému ruchu stále chybí asijští a ruští turisté.

„Zahraniční turisté jezdí jen z okolních zemí,“ dodala Silvia Doušová. Ta zdůraznila ještě jeden do teď pro Kutnou Horu neznámý aspekt: turisté se ve městě zdržují i více nocí. "Máme obsazené hotely na 3 a více nocí, což se předtím nedělo. Určitě na to má vliv i spolek Turistická oblast Kutnohorsko a Kolínsko, která lokalitu propaguje a nabízí výlety. Stejně jako agentura Czechturism, která se letos hodně soustředí se na tuzemskou turistiku," doplnila Doušová.

Velmi kladně hodnotí letní sezonu v porovnání s rokem 2020 také ředitelka organizační složky sedlecké farnosti Radka Krejčí, která spravuje katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostnici s kostelem Všech svatých. V červenci dokonce hostila velmi vzácnou návštěvu, kanadského herce Ryana Goslinga a jeho ženu Evu Mendes. Noční prohlídku kostnice si prý báječně užili.

„Vezmu-li červenec, návštěvnost kostnice se oproti roku 2020 zvedla o více než 6 tisíc lidí, katedrály pak o 4 tisíce v porovnání s červencem roku 2020. Budeme-li letní sezónu porovnávat s rokem 2019, je tam samozřejmě obrovský propad, ale to je pochopitelné a bylo to očekávané. Pokračuje trend loňského roku, tedy majorita návštěvníků je z České republiky a okolních zemí,“ popsala ředitelka.

Navíc se prý zvýšil podíl návštěvníků z Pobaltí, Holandska a Dánska. „Pomalu už začínají jezdit menší organizované skupiny, například turistů z USA. Srpen se v tuto chvíli jeví ještě jako lepší měsíc, než byl červenec. Velmi potěšující je veliký zájem o noční prohlídky v rámci festivalu Kutnohorské léto. Všechny tři produkce, které naše farnost pořádá jsou vždy vyprodané, což značí, že lidé, kteří do Kutné Hory přijedou, se zde většinou zdrží i přes noc,“ potvrdila slova místostarostky Radka Krejčí.

Přiznala ale, že obavy panují z nadcházejících podzimních a zimních měsíců, kdy tradičně dochází k velkému propadu návštěvnosti.