Vyslyšeny tak byly veskrze oprávněné stížnosti na intenzivní nárůst automobilového provozu v této části města. „Zkracovaly si tam například cestu kamiony jedoucí z Kouřimské ulice do České,“ uvedl místostarosta Kutné Hory Václav Vančura. Další stížnosti se podle jeho slov točily zejména kolem zběsilých jízd některých řidičů. V této čtvrti se přitom často podél silnice pohybují děti na kolech nebo maminky s kočárky.

Přítrž nezodpovědným pirátům silnic by měly, alespoň podle vedení města, nyní učinit tři nové zpomalovací prahy. Podle vedoucího odboru správy majetku kutnohorského městského úřadu Martina Suchánka budou retardéry instalovány před areál Sokola, u nové bytové výstavby nedaleko prodejny potravin a mezi ulice Na Štolách a Za Kolíňáčkem. „Hotové to bude někdy v příštím roce,“ dodal Suchánek s tím, že v rozpočtu města pro příští rok je na tuto stavební akci vyčleněno přibližně sto padesát tisíc korun.

Zpomalovací pruhy jsou přitom mezi motoristy z pochopitelných důvodů výrazně nepopulárním dopravním omezením. Dostávají „na frak“ tlumiče, ale hlavně adrenalinoví řidiči musí vždy výrazně zpomalit. Na druhou stranu zodpovědnější motoristé připouštějí, že silniční retardéry mohou mít i pozitivní efekt. „Kdybych měl děti, asi by mi vadilo, že tudy projíždí jako blázni a podporoval bych to,“ uvedl k záměru radnice nový žižkovský resident Pavel Holuša. „Naštěstí se tomu po cestě domů můžu vyhnout. Je to hrozně otravné,“ s úsměvem dodal Holuša.

Takzvaní „ležící policajti“, jsou poměrně kontroverzním dopravním tématem prakticky již od roku 1996, kdy byly pro umisťování příčných prahů poprvé stanoveny zákonné podmínky. Kritizováno je u retardérů například zvýšené opotřebovávání vozidel, zvýšená hlučnost či větší výskyt spalovacích zplodin.