Základní školy spadající do správy kutnohorského městského úřadu budou informace o tom, jestli se do stávky připojí, zveřejňovat průběžně na svých webových stránkách. V tuto chvíli je ale jasné, že se do stávky nepřipojí základní školy ve městech Zruč nad Sázavou a Uhlířské Janovice.

Naopak v Kutné Hoře budou stávkovat také některé střední školy. „Ve středu nebudeme vzdělávat. Žáci zůstanou doma, učitelé budou v práci,“ uvedl ředitel Střední průmyslové školy v Kutné Hoře Josef Treml.

Ke stávce se naopak nepřipojí Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře i přesto, že by učitelé výraznější zvýšení platů přivítali a svoje povolání vnímají mzdově podhodnocené. Současná stávka jim ale přijde spíše jako teatrální a nic neřešící gesto. „Do stávky nepůjdeme, naši učitelé se na tom shodli jednomyslně. Osobně to považuji jen za jakési gesto části odborářů,“ uvedl ředitel Gymnázia Jiřího Ortena Vladislav Slavíček.

Přidání učitelů vyřešil po svém: dvě procenta přidá od ledna roku 2020 k tarifům, osmiprocentní navýšení pak učitelům půjde právě do tarifů. „Robert Plaga je podle mého po dlouhé době velmi rozumný ministr školství, který pracuje bez okázalých gest. Tuto stávku nepovažují za šťastnou i s ohledem na rodiče dětí,“ uzavřel Slavíček.

Nezapojí se ani střední odborná škola řemesel, kde nemají odbory, a církevní gymnázium. „My máme jiný způsob financování, takže se nezapojíme, není to tak, že bychom úplně nesouhlasili,“ uvedla ředitelka Církevního gymnázia v Kutné Hoře Stanislava Lisková

Na základních školách v Čáslavi se stávkovat nebude, podobně tomu bude i na základních školách, které spadají pod správu zdejšího městského úřadu. Výjimku tvoří pouze Základní škola Jana Václava Sticha-Punta Žehušice, jejíž zaměstnanci se ke stávce připojí. „Ostatní školy stávkovat nebudou. Čáslavská základní umělecká škola stávku podpoří formálně,“ uvedla Yveta Hladíková z Městského úřadu v Čáslavi.

Do stávky se zapojí také Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Čáslav. V průběhu pondělí se sbíraly podpisy, formu stávky škola teprve zveřejní. Z čáslavských středních škol naopak stávkovat nebude střední zemědělská škola.