Ke střídání stráží došlo v Uhlířských Janovicích. Svůj post neobhájil ani dosavadní starosta města Jiří Buchta (Nezávislí), ani místostarostka Andrea Brožková (ODS). Zatímco Jiří Buchta v letošních komunálních volbách nekandidoval, z bývalé místostarostky je řadová opoziční zastupitelka. „Budu i z opoziční lavice usilovat o prosazovaní našeho volebního programu. Řada našich priorit je shodná s volebním programem hnutí STAN,“ uvedla Andrea Brožková.

Do uhlířskojanovického zastupitelstva se dostala jako první z kandidátky Občanské demokratické strany, která bude mít v patnáctičlenném zastupitelstvu tři mandáty. Novým starostou se podle očekávání stal Petr Barták (Starostové a nezávislí), jehož sdružení se s pěti mandáty stalo vítězem voleb. „Ustavující zasedání dopadlo, jak jsme předpokládali. Teď už nás čeká společná práce,“ uvedl novopečený starosta Petr Barták.

Novým místostarostou se stal Milan Kopecký (Hasiči), který v minulých komunálních volbách kandidoval za ČSSD. Hasiči ve volbách získali dva mandáty. Pětičlennou městskou radu budou kromě starosty a místostarosty tvořit ještě Vladislav Filip (Starostové a nezávislí), Radek Mašín (Starostové a nezávislí) a Jaroslav Trávníček (KSČM). Spojení mandátů těchto tří stran dá dohromady těsnou nadpoloviční většinu.

Ve Zruči nad Sázavou k žádným dramatickým proměnám nedošlo, nicméně v zastupitelstvu usedne devět nováčků. Ve funkci podle očekávání zůstává dosavadní starosta Martin Hujer (Sdružení nezávislých kandidátů ve Zruči), který post zastává od roku 2002.

Jeho uskupení získalo v patnáctičlenné zastupitelstvu devět mandátů a všichni zvolení členové zároveň obsadí pět křesel v městské radě. Budou jimi Pavel Vrzáček, Zdeněk Richter a Pavel Novotný. Dosavadní místostarostku Alenu Hajskou (Sdružení nezávislých kandidátů ve Zruči) ve funkci vystřídá Jiří Říha a to i přesto, že ve volbách získala vůbec nejvíc preferenčních hlasů, ačkoliv měla na kandidátce až číslo jedenáct.

Hajská už dříve uvedla, že práci v úzkém vedení města přenechá mladším ročníkům. Po uplynulých volbách tak zůstává řadovou zastupitelkou. „Jsem velmi rád, že kandidovala a naší kandidátce pomohla. Jinak co se týče nového složení radnice, dopadlo to tak, jak se obecně očekávalo,“ uvedl po ustavujícím zastupitelstvu Martin Hujer. Podle něj teď hlavním úkolem nového zastupitelstva s devíti nováčky bude schválení rozpočtu na rok 2019.

Podle Hujera ale ve Zruči žádné dramatické diskuse nad rozpočtem neočekávají a to ani vzhledem k tomu, že o něm bude jednat tolik nových tváří. Zároveň naznačil, že vedení města bude otevřené všem dobrým nápadům, které vzejdou ze strany protikandidátů Za Zruč veselejší, z nichž ani jeden není v radě města.

Jasno o vedení obce mají také v Chotusicích. Počtvrté se tam starostkou stala Ludmila Zimová Lehetová a to i přesto, že nejvíce hlasů získal Milan Linhart.

Podobná situace je také v Žehušicích. Dosavadní starostka Zuzana Havlíková Heřmánková (SNK pro Žehušice a Bojmany) totiž také neobdržela nejvíce hlasů. Předstihli ji nezávislé kandidáti Marek Macháček a dosavadní místostarosta Josef Hrubeš, ve vlastní straně pak Linda Johanidesová. SNK pro Žehušice a Bojmany má v devítičlenném zastupitelstvu sedm mandátů. „Uvidíme, jak to dopadne na ustavujícím zastupitelstvu, které se koná 5. listopadu,“ uvedla dosavadní starostka.