A nyní, když začali zase vandalové po nocích řádit, uvažují radní o jeho oživení. „Veřejný pořádek představuje problém,“ připustil starosta Josef Hrádek s tím, že nedávno byly mimo jiné opět zdevastovány květináče s okrasnými sazenicemi na náměstí. Přitom právě zeleň v ulicích by si v Uhlířských Janovicích rádi udrželi a rozšířili její plochy.

Kamery by zatím tedy mohly začít monitorovat hlavní náměstí. „Zatím zkusíme jen náměstí, což je pro nás stěžejní. Zabírala by se Pečírkova ulice a náměstí, kde byl před časem vykradený bankomat,“ nastínil starosta. Zvažují jednoduché technické vybavení například s pořízením záznamu pro pozdější zjišťování. „Musíme prověřit všechny parametry, abychom neporušili zákon o ochraně osobních údajů,“ dodal ještě Josef Hrádek.

Inspiraci by mohli najít v ostatních městech regionu, kde se kamerový systém ve správě městských policistů osvědčil. V Kutné Hoře se díky kamerám podařilo například odhalit a zajistit mladé vandaly, kteří ničili dopravní značku.

V Čáslavi zase minulý týden právě kamera na náměstí upozornila strážníky na zraněnou ženu na Žižkově náměstí. „Na místě zjistili, že se jedná o pětašedesátiletou ženu z Čáslavi, která si zřejmě po pádu na obrubník způsobila tržnou ránu na hlavě,“ popsal situaci Miroslav Bíža z operačního střediska. Žena tak mohla být včas ošetřena.