Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělecké školy mají plno, zájem je o hru na klávesy a kytaru

Kutnohorsko - O výuku v uměleckých oblastech je stále velký zájem. Potvrzují to zaplněné kapacity základních uměleckých škol (ZUŠ) na Kutnohorsku.

25.9.2014
SDÍLEJ:

Výuka flétny v RC ŠpalíčekFoto: Deník/Irena Blahníková

Vedení Středočeského kraje, které musí odsouhlasit navýšení kapacit uměleckých škol, ale zatím souhlas nevydalo. Proto i ZUŠ na Kutnohorsku jsou buď plné nebo dokonce přeplněné.

Příkladem toho je například základní umělecká škola v Čáslavi. Ta jíž třetím rokem dosáhla své úplné kapacity 1000 žáků a podle ředitele Jiřího Tlapala nemůže nyní další děti přijímat. „Na hudebním oboru máme kolem 400 dětí, na tanečním 300 na výtvarném asi 100 a zbytek jsou děti na oboru literárně dramatickém," řekl ředitel. Velký zájem je podle jeho slov o hru na klavír, klávesy a zobcovou flétnu. Starší dětí pak přecházejí na hru na kytaru a nejstarší žáci dokonce i na hru na elektrickou kytaru.

Zájemci jsou na čekací listině

Do posledního místečka je již několik let obsazená i ZUŠ Kutná Hora. „Máme naplněnou kapacitu, tedy 650 žáků a ještě jsou zájemci na čekací listině. Ti přijdou na řadu, až když se někdo odhlásí," ředitelka školy Kateřina Fillová. Nejvíce žáků má v Kutné Hoře hudební obor. „Děti se hodně hlásí na kytaru, klavír, housle, ale plno je i na akordeonu. Žádný nástroj nepřevyšuje," pokračovala ředitelka. Kromě hudebního oboru nabízí ZUŠ i výuku v rámci výtvarného, literárně dramatického a tanečního zaměření. I ty zůstávají s počtem docházejících dětí na maximu.

Zaplnila se i Základní umělecká škola v Uhlířských Janovicích. „Máme kapacitu 180 žáků a tu máme naplněnou. Ze 180 většina dochází na hudební obor. Jen 13 dětí chodí na výtvarný," řekl ředitel uhlířskojanovické ZUŠ Ivan Fišer. Největší zájem je podle něj již několik let o výuku kytary, elektrických kláves a zobcové flétny. „Na flétně děti obecně začínají s hudbou. Kytara je klasika. Děti ji vídají v různých kapelách. To má podle mého odhadu veliký význam," doplnil ředitel. V uhlířskojanovické ZUŠ se ale mohou žáci naučit třeba hře na harmoniku, akordeon, klavír, housle či trubkou nebo klarinet. Podle ředitele ale ani o tyto nástroje není zájem a tak velký jako v případě kytary.

Zájem o výtvarnou sféru

I v základní umělecké škole ve Zruči nad Sázavou si učitelé na nedostatek žáků nemohou stěžovat. „Aktuálně do naší ZUŠ dochází asi kolem 480 dětí. Nejvíce jich je na výtvarném oboru, kde máme 190 dětí," uvedl Jiří Freml, ředitel zručské ZUŠ. Hudební obor ale zůstává se svými 184 žáky jen v těsném závěsu za ním. S odstupem následuje se 73 žáky obor taneční a poslední je obor literárně dramatický s 27 žáky.

Děti které dochází do ZUŠ ve Zruči nad Sázavou, si mohou volit z mnoha nástrojů od smyčcových přes žesťové, až po klavír, klávesy nebo dokonce bicí. „Vede výuka kytary," podotkl ředitel. Taneční obor nabízí výuku současných i lidových tanců. Výtvarný obor zase dětem přináší možnosti rozvíjet se v kresbě, ale i modelování a fotografování. Na literárně dramatickém oboru pak žáci rozvíjí komunikační schopnosti skrze recitaci i další divadelní formy.

Alternativa: kroužky nebo hudební škola nejen pro nejmenší

Pro ty, kteří se nedostali do přeplněných základních uměleckých škol ale na Kutnohorsku existují alternativy. Takovými jsou například kroužky v domech dětí a mládeže ale i při základních školách. Děti se v rámci nich mohou hlásit na výtvarné kroužky, taneční. V nabídkách jsou ale i hry na nástroje, hlavně kytaru a flétnu.

Další možnost skýtá hudební škola Yamaha, která na Kutnohorsku, konkrétně v Kutné Hoře, Uhlířských Janovicích i Čáslavi či Zbraslavicích působí s úspěchem několik let. Yamaha se ale zaměřuje na okrese hlavně na hudební výuku malých dětí. Její program Robátka totiž mohou navštěvovat již děti od půl roku. Plynule pak, když odrostou, mohou přejít do programu První krůčků k hudbě a posléze do Rytmických krůčků, kde se již samotně učí pracovat s flétnou. Přesto hudební škola, působící v Kutné Hoře při rodinném centru Špalíček, ale dává možnost na hudební vzdělání i starší dětem a dokonce i dospělým. Ti se zde mohou naučit hrát na zobcovou flétnu a dokonce i na bicí. „Na bicí se nám přihlásili  děti i dospělí. Kapacita ale plná není, mohou se zájemci klidně hlásit dál," řekla vedoucí centra Špalíček Kateřina Špalková. 

Autor: Irena Blahníková

25.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory
35

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

ANKETA: Proč jdete letos k volbám?

Kutnohorsko - Ptali jsme se obyvatel Kutnohorska, zda se chystají k volbám.

KRÁTCE: Pošta ve Zbraslavicích dočasně omezí svůj provoz

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

AKTUALIZOVÁNO

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 16. do 22. října naposledy rozloučí se svými blízkými.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení