Vážněji však nebrali ani předchozí nerealizované poslanecké návrhy. Přes skutečně relevantní důvod, proč se tímto problémem zabývat, je jeho smysluplné řešení v nedohlednu. Celá diskuze se tak již několik let točí v kruhu. Zodpovězena nebyla ani základní otázka – lze při tomto restriktivním řešení vůbec hovořit výlučně o bojových plemenech?

Pro návrhy možných řešení není potřeba chodit příliš daleko. Kutnohorští chovatelé psů a odborníci z řad policie jsou schopni nabídnout hned několik variant, které by mohly přinejmenším diskuzi o celém problému posunout o kus dál.

Snadné řešení neexistuje, nutná je hlavně prevence

Jen účinná prevence, spočívající v odpovědné volbě plemene, může vyřešit jinak velmi komplikovaný problém s chovem některých větších plemen psů, shodují se chovatelé v regionu. Jan Hnízdo z kutnohorského kynologického svazu navrhuje kupříkladu omezení, které by mohlo spočívat v závazku chovatelů prodávat psy pouze „prověřeným“ osobám. „Formou by byl třeba etický kodex, který by přinejmenším odlišil zodpovědné chovatele od komerčních množitelů. Majitelé by potom kontrolovali podmínky, v jakých psi žijí a jaká je jim věnována péče. Podle toho by vybírali nového majitele,“ nastínil svou představu Jan Hnízdo.

Úvahy chovatelů však směřují také opačným směrem. K větší odpovědnosti samotných majitelů. „Nové a nové vyhlášky nepomohou, je potřeba apelovat na ohleduplnost majitelů a na základě stávající legislativy tvrdě trestat ty, kteří zákony porušují,“ dodal k problému veterinář Radek Mašín. Jeho slova doplnila i chovatelka amerických pittbullteriérů Eva Slancová: „Proč nezavést vyšší pokuty? Je to mnohdy jediná šance, aby si majitel svého psa zabezpečil. Města by také měla zavést povinné čipování psů, získala by o nich mnohem větší přehled.“

Dohled nad dodržováním vyhlášky o psech mají ve městech v kompetenci strážníci městské policie. Podle slov psovoda Luďka Červinky se strážníci již teď snaží v rámci svých pravomocí co nejvíce monitorovat problémové a týrané psy ve městě. „Jde však často o neviditelné problémy. Sám mám vytipováno několik psů, ale nemám potřebnou pravomoc s tím cokoliv dělat. Majitelé se prostě zapřou,“ dodal Červinka. Bez potřebné změny legislativního statusu psů, či změny pravomocí strážníků, tak podle zkušeného psovoda nebude potřebnou prevenci možno účinně vykonávat.

Vyčleňovat pouze některá plemena není možné

Kritiky poslaneckých návrhů a předložená řešení se však shodují v tom pro chovatele nejdůležitějším. Není legislativně možné, ani potřebné, jakkoliv vyčleňovat a kriminalizovat chov pouze některých plemen psů. Za všechny lze zmínit názor psovoda Městské policie v Kutné Hoře Luďka Červinky, kterého již ve výkonu jeho profese pokousal bezpočet psů, ani tak však nebyl ochoten jakkoliv rozlišovat mezi plemeny více a méně agresivními. „Vše záleží pouze na chovateli. A určitě se nedá říct, že by speciálně bojová plemena psů typu bull byla nebezpečnější než jiná, třeba plemena služební,“ zakončil Červinka.