Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úvěr schválili, na využití už se ale neshodli

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Další využití již schváleného sto padesáti milionového investičního úvěru. To byl jeden z důležitých bodů posledního jednání kutnohorských zastupitelů.

22.6.2017
SDÍLEJ:

Dramatické jednání kutnohorských zastupitelů 20. června 2017.Foto: Deník / Kratochvílová Hana

Velmi bouřlivá diskuse nakonec skončila jednáním za zavřenými dveřmi, které ale příliš pozitivní výsledek nepřineslo. Ze tří plánovaných investičních akcí městští zastupitelé nakonec schválili peníze pouze na jedinou, na budoucí knihovnu Na Náměti. Z investičního úvěru by na ni mělo putovat třiadvacet milionů korun. Další prostředky, dvaadvacet milionů na rekonstrukci Vlašského dvora a čtrnáct milionů na vybudování technického zázemí na základních školách, ale zastupitelé nakonec neschválili.

V praxi by to mohlo v krajním případě znamenat, že bude ohrožena rekonstrukce Vlašského dvora, na kterou už radnice získala devadesátimilionovou dotaci. Potřebuje však zaplatit ještě povinnou spoluúčast, která měla být financována právě z investičního úvěru.

Starosta Kutné Hory Martin Starý však věří, že tato situace nenastane. „Uděláme všechno proto, abychom transparentně vysvětlili veškerý postup prováděných prací a úkonů spojených s realizací revitalizace Vlašského dvora a parku pod ním. Ať už se jedná o obavy spojené s výběrovými řízeními nebo pravidly poskytovatele dotace. Chceme přesvědčit zastupitele, že tento projekt má pro Kutnou Horu smysl,“ řekl Starý s tím, že za tímto účelem plánuje svolat veřejné jednání za účasti administrátora dotace, právníků a snad i zástupců z centra pro regionální rozvoj.

Stejně jako Vlašský dvůr ale dopadlo i schválení prostředků na vybudování infrastruktury technických dovednosti na základních školách. Projekt byl smeten ze stolu hlavně kvůli nejasnostem se zadáním veřejné zakázky na vypracování studie proveditelnosti, která měla být údajně zmanipulovaná. Ačkoliv místostarostka Zuzana Moravčíková slíbila, že nechá celou věc prověřit a zastupitelům pak podá písemné vysvětlení, nestalo se tak.

Moravčíková se za to hned v úvodu jednání omluvila s tím, že nebyl dostatek času a materiál dodá hned, jakmile jej bude mít v ruce. „Vím, že máte problém s tou veřejnou zakázkou ohledně infrastruktury škol, kterou jsem zatím nedokázala obhájit, vím, že ji chcete vyškrtnout, ale chci poprosit, ať ji tam necháte,“ řekla ještě před hlasováním s tím, že nechce, aby projekt zapadl, protože je určen pro děti, aby se mohly lépe uplatnit na trhu práce. Zastupitele se jí ale k dvoutřetinové shodě přesvědčit nepodařilo.

Při schvalování prostředků z investičního úvěru se jablkem sváru ale staly i další věci. Hlasy z opozice znovu připomínaly nedůvěru v městskou radu a volaly po vyvození důsledků. „Není správné, že když se objeví chyba, tak pak není žádná reflexe. Utne se diskuse a dělá se, že se nic nestalo. Nebudu v žádném případě hlasovat pro Vlašský dvůr,“ vyjádřil názor Karel Koubský ml. s tím, že jedinou akcí, kterou podpoří, bude knihovna, protože má vynikající zkušenosti s její ředitelkou. 

Po vyvození odpovědnosti za chyby při zadávání veřejných zakázek ale tentokrát volali i sami členové městské rady. Radim Fedorovič dokonce řekl, že chce, aby rada města odvolala šéfa Odboru investic Městského úřadu Kutná Hora Jiřího Janála, protože mu nedůvěřuje.
„Je nejjednodušší všechno hodit na úředníka. Já za sebe můžu říct, že dělá všechno proto, aby vše bylo v pořádku. Vy odmítáte transparentní zakázky a teď sklízíte ovoce,“ zastal se Janála opoziční zastupitel Ivo Šanc.

NEHODÍ SE? ZRUŠME HO!

K nejbouřlivější části jednání ale došlo ve chvíli, kdy zastupitelé hlasovali zvlášť o každé investiční akci. Zatímco u knihovny a infrastruktury škol bylo jasno hned, u Vlašského dvora nastal problém. Nadpoloviční většinou totiž prostředky z úvěru schváleny byly, zastupitelé se však ve svém březnovém usnesení zavázali k tomu, že je nutná dvoutřetinová shoda napříč zastupitelstvem. „Navrhuji přerušit jednání a zrušit usnesení z 28. března 2017,“ reagovala okamžitě místostarostka Zuzana Moravčíková a zdůraznila, že město má již získanou dotaci a může se pracovat.

Její návrh však mnoho zastupitelů pobouřil a emocemi nabitou atmosféru šli zklidnit mimo Rytířský sál. Nakonec našli shodu na tom, že na budoucí knihovnu z úvěru půjde 23 milionů korun, 65 milionů zůstane jako nespecifikované prostředky a jejich využití bude nadále vázáno dvoutřetinovou shodou zastupitelů. Znovu by o rozdělení investičního úvěru zastupitelé měli jednat v září.

Autor: Hana Kratochvílová

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čáslavské hradby byly tématem přednášky.
37

Čáslavské hradby byly tématem přednášky

Ilustrační foto.

Z Kutnohorska chce do sněmovny 42 lidí

Vernisáž fotoklubu se konala ve Zruči

Zruč n. Sázavou /FOTOGALERIE/ - V úterý 17. října byla ve Výstavní síni zručského zámku vernisáž fotovýstavy členů fotoklubu za účasti autorů fotografií.

OBRAZEM: Děti z mateřinky prožily den plný strašidel

Kutná Hora – Děti z Mateřské školy 17. listopadu si naplno užívají podzimní období. Za sebou mají i dvě tradiční akce, které v mateřince k době kolem Halloweenu patří. Pobavily se ve strašidelných kostýmech v rámci projektového dne "Ať žijí duchové“. Spolu s rodiči se pak sešly i v podzimních dílničkách při vyrábění různých dekorací z dýní.

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Drobovice - K dopravní nehodě motocyklu značky Kawasaki Z 750 došlo v pondělí 16. října kolem půl sedmé večer.

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Výbornou výchozí pozici do jarních odvet soutěže meziokresních výběrů kategorie U11 vybojovali zástupci Kutnohorska. Pod hlavičkou Okresního fotbalového svazu Kutná Hora porazili ve středu 11. října na turnaji v Poděbradech všechny tři soupeře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení