První adventní neděle je označována za železnou. Na adventním věnci se zapaluje první svíčka, v tomto případě fialová. Je to tzv. svíce proroků. Svíčka symbolizuje naději a je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Advent znamená latinsky „adventus“, tedy „příchod“ a končí přesně na Štědrý den 24. prosince.

Zdroj: Youtube

Každá adventní neděle během této doby nese jméno. Jako první je neděle železná, následuje bronzová, stříbrná a poslední, před vánočními svátky, je neděle zlatá. Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce. Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj.

V dnešní době nejsou barvy svíček striktně dodržovány. Zrovna tak je v mnohých rodinách pozapomenuta skutečnost, že na adventním věnci jsou svíčky zapalovány proti směru hodinových ručiček.

První fialová svíčka vyjadřuje naději. V této době je to symbol mimořádně důležitý. Proti jiným rokům zahrnuje přání, aby skončila pandemie, která zachvátila celý svět. Optimismus Čáslavských na Žižkově náměstí tomu rozhodně nasvědčuje.

Prodej trdelníků a punče na Palackého náměstí v Kutné Hoře.
Advent se o slovo hlásí také v Kutné Hoře