Kutnohorská ČSSD, ale od začátku nadšení Šancovců trochu brzdila. „Nechceme v radě dělat jen křoví,“ prohlásila za ČSSD Zuzana Moravčíková. A odhodlání sociálních demokratů nehrát při sestavování rady třetí housle se záhy potvrdilo.

Aktuálně totiž požadují vznik barevné koalice. Tedy trojkoalici. Šance si prý může vybrat, koho do „party“ přibere.

„Pět radních by měla Šance, tři ČSSD a jednoho třetí strana,“ upřesnila jeden z nových mantinelů koaličního vyjednávání Moravčíková.

Situace se ale může vyvinout úplně jinak. Vítězi voleb, tedy Šanci pro Kutnou Horu, totiž k většině v zastupitelstvu chybí jediný hlas. A ten může poskytnout se svými dvěma zastupiteli třeba TOP 09. Oba aktéři komunálních voleb již spolu živě vyjednávají.

„Duhová koalice není naší prioritou,“ prohlásil k novým parametrům vyjednávání Jiří Franc, dvojka na kandidátce Šance pro Kutnou Horu. A podobně se ve čtvrtek vyjádřil tak Ivo Šanc.

Konkrétních výsledků se však občané dočkají nejdříve příští týden. Jinými slovy až po senátních volbách, které ČSSD i TOP 09 plně zaměstnávají.

O Čáslavi si rozhodne ČSSD

V ostatních městech v regionu je budoucí personální obsazení radnic o mnoho zřetelnější.

Jednání výboru místní organizace ČSSD společně se zvolenými zastupiteli se uskutečnilo v pátek v podvečer. Před ním se nikdo ze zainteresovaných nechtěl k povolební situaci příliš vyjadřovat. Jiří Havlíček, kterého chce lídr sociálních demokratů Jaromír Strnad navrhnout na post místostarosty, odmítl komentovat i záležitosti týkající se své osoby. „

Myslím si, že je to hodně předčasné a byl bych rád, abychom tyto věci nejprve projednali v rámci sociální demokracie,“ řekl Havlíček.

Na výsledky jednání sociálních demokratů vyčkával i potenciální koaliční partner sociálních demokratů, Filip Jerie ze Sdružení nezávislých kandidátů Evropských demokratů. „Absolvoval jsem asi dvacetiminutovou schůzku s Jaromírem Strnadem, ze které vyplynulo, že bychom mohli do budoucna jednat o koalici. Nic víc,“ shrnul Jerie. Podle svých slov se on osobně o žádný post „nedere“.

Starostu zvolí prvního listopadu

Ve Zruči už je v zákulisí jasno. Osm míst v zastupitelstvu z celkových patnácti obsadili nezávislí kandidáti v čele se současným starostou Martinem Hujerem a radními Ivo Šimkem a Romanem Výborným. Podle zdroje blízkého radnici navrhne vítězná strana ze svých řad na post místostarosty advokátku Alenu Hajskou, která také v komunálních volbách ve městě nad řekou Sázavou získala nejvíce hlasů. Hajská však svou nominaci na křeslo místostarosty nepotvrdila ani nevyvrátila.

„V pondělí prvního listopadu máme ustavující první zasedání zastupitelstva. Dokud neproběhne volba a všechno, tak jak má být, tak se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedla.

Jako radní by si své posty měli udržet Roman Výborný a Ivo Šimek.

Místo v radě například vítězná strana vůbec nenabídla zkušeným matadorům, staronovým zastupitelům a kandidátům za ČSSD Vlastimilu Nulíčkovi či Jaroslavu Jelínkovi. Jejich strana získala ve volbách druhý nejvyšší počet míst v zastupitelstvu.

Poslední volné křeslo tak v radě s největší pravděpodobností připadne lékárnici a kandidátce KDU – ČSL Daně Radiové. Post starosty obsadí na 99 procent současný starosta Martin Hujer.

Definitivně rozhodnuto v Uhlířských Janovicích není

V Uhlířských Janovicích je povolební situace poměrně přehledná, definitivní rozhodnutí o složení rady a obsazení postu místostarosty padne ovšem až na ustavujícím zasedání zastupitelstva.

„Jednáme s ODS, znají naše stanovisko a zatím čekáme na jejich oficiální návrh. Až padne, projednáme ho se všemi ostatními z naší kandidátky,“ ozřejmil včera odpoledne lídr Nezávislých Jiří Buchta. Nezávislí předpokládají, že obsadí tři místa v městské radě a jako vítězné uskupení samozřejmě i pozici starosty. Kandidátem na hlavu obce pro příští volební období je právě Jiří Buchta.

„Zatím jsme domluveni na tom, že na post místostarosty navrhneme Andreu Černíkovou a ODS má obsadit i jedno místo v radě, radní bych měla být já,“ shrnula obsah dosavadních povolebních jednání v Uhlířských Janovicích zastupitelka za ODS, dětská lékařka Karla Nešporová. Vzhledem k tomu, že součet mandátů Nezavislých a ODS dává pohodlnou většinu, není asi pravděpodobné, že by se na výše uvedených variantách po ustavujícím zasedání zastupitelstva něco změnilo.

Autoři: Martin Vaněk, Ondřej Dvořák, Irena Brandejská, Jan Šmok