Rodilý Američan Jolyon Naegele (1955) se o Československo zajímal od dětství, v šestnácti letech napsal poprvé o Alexanderu Dubčekovi, o dva roky později v roce 1973 navštívil poprvé Československo, naučil se česky, německy, rusky a polsky. Dnes žije nedaleko Prahy.

"Při Disputacích se pan Naegele podělí o zážitky ze své novinářské praxe i o názory na současné dění u nás, na západním Balkáně a ve Spojených státech," prozradil za organizátory Vlastislav Navrátil.

Jako zpravodaj Hlasu Ameriky měl „Jolyon Naegele základnu“ ve Vídni do poloviny roku 1989, poté v Bonnu a v Praze, pracoval v různých zemích sovětského bloku, v Jugoslávii a Albánii. Informoval o dění za železnou oponou, byl svědkem rozpadu komunistické moci a sovětského impéria, Sovětského svazu, Jugoslávie a Československa. Václava Havla viděl poprvé v roce 1983, rozhovory s nim natáčel od roku 1986.

Pracoval i jako redaktor v pražské centrále rozhlasových stanic RFE/RL a poté jako politický analytik ve vedení mírotvorné mise OSN v Kosovu.