Na základě doporučení hygieniků platí od pondělí 6. července až do odvolání zákaz návštěv v Domově Barbora v Kutné Hoře. Důvodem je zhoršení epidemiologické situace v regionu. "Toto doporučení se vztahuje i na pohyb klientů mimo zařízení," informují webové stránky Domova.

V Domově Barbora platí stále pro všechny osoby nutnost krytí dýchacích cest rouškou a dodržování hygienických pravidel.

K zákazu návštěv přistoupili od pondělí 6. července v Domově seniorů Uhlířské Janovice. Pro jeho klienty platí zákaz opuštění areálu. „Tato opatření jsou platná do odvolání. Věříme, že se situace zase brzy vrátí do normálního režimu. Děkujeme za pochopení,“ uvádí vedení domova na jeho webových stránkách.

Omezení návštěv platí také v domově seniorů ve Zruči nad Sázavou. Ovšem tam omezení pro návštěvníky platila ještě před výskytem koronaviru v Církvici. „U nás platí omezení stále. Návštěvníci musí nosit roušky, musí se dopředu objednat a podepsat čestné prohlášení, že nemají příznaky koronaviru,“ říká ředitelka domova Helena Bednářová.

V Čáslavi, kde je zřizovatelem domova město, se situací budou blíže zabývat v úterý 7. července. To Deníku potvrdil starosta města. „Zítra budu mít jednání s ředitelem domova. Nicméně podle informací, které mám, tak mají hygienici situaci pod kontrolou a vedení dané firmy, kde se nemoc objevila, se také zachovalo zodpovědně. Navíc senioři nepříliš dobře případné omezení návštěv snášejí,“ konstatoval starosta Čáslavi Vlastislav Málek. Podle něj se více uvidí zítra, obavy lidí chápe, ale podle informací, které má od hygieniků, tak prý zatím nejsou potřebná další bezpečnostní opatření.

Návštěvy nesmí ani do nemocnice

V rámci preventivních opatření platí od nedělního poledne zákaz návštěv také v kutnohorské nemocnici. Jedná se rovněž o možném omezení návštěv v nemocnicích v Kolíně a v Čáslavi.

Omezení potrvá do odvolání, přičemž se předběžně očekává, že pokud se situace v regionu nebude dále zhoršovat, mohly by zákazy návštěv být zrušeny zhruba po týdnu.

Odběrová centra pro získávání vzorků k PCR testům zůstávají v provozu jak v Oblastní nemocnici Kolín, tak v kutnohorské nemocnici, která je její organizační součástí.

Na Kutnohorsku se v sobotu objevilo nové ohnisko onemocnění koronavirem. Nákaza byla potvrzena u 13 pracovníků firmy v Církvici. V neděli se počet nakažených zvedl o dva případy. Všichni nakažení jsou v domácím ošetřování a také jejich rodinným příslušníkům nařídili hygienici karanténu.