„Oproti školnímu roku máme otevřeno pouze tři dny v týdnu, takže se návštěvníci nakumulují do těchto dnů a nepozorujeme úbytek,“ prozradila knihovnice Jitka Dušková.

Stejně je na tom knihovna ve Zruči nad Sázavou. „O prázdninách máme otevřeno pouze v pondělí a ve čtvrtek. A v tyto dny je tu návštěvníků plno,“ řekla knihovnice Milena Lhotková.

Oproti tomu v knihovně v Čáslavi mají celý rok stejný provoz, otevřeno každý všední den kromě úterý a jednou za měsíc půjčovní sobotu. „Určitě chodí lidí méně, přichází hlavně méně studentů. Návštěvníků z řad důchodců je pořád stejně,“ spočítala zástupkyně ředitelky Marie Hrubá.

V Kutné Hoře mají kromě otevírací doby upravené i půjčování knih. „U nás v knihovně vycházíme lidem vstříc s tím, že knihy půjčené kdykoliv během prázdnin mohou vrátit až začátkem září,“ prozradila Jitka Dušková.

Knihovnice se shodují v tom, že si lidé dělají na dovolenou knižní zásoby. „Přes prázdniny čtenáři odchází klidně s 10 až 12 knihami za jednu návštěvu. Tituly často půjčují pro celou rodinu,“ vysvětlila Milena Lhotová ze Zruče nad Sázavou.

A po čem čtenáři v letním období sáhnou? V období prázdnin a cestování vzniká větší poptávka po cestopisech, oblíbené jsou prý ty od Ladislava Zibury, dále průvodcích a mapách.

„Dále je to odpočinková literatura,“ řekla Dušková. „Požadavky jsou následující: dobrá detektivka, historický román, romantika nebo současná vztahová literatura pro ženy,“ vyjmenovala. Během léta ke knihám prý usedají častěji i muži. „U nich jsou oblíbené detektivky, válečné romány a v poslední době také literatura faktu,“ prozradila Lhotková.

Překvapivě jde na odbyt i literatura povinná. „Studenti přes prázdniny dohání, co ve školním roce nestihli,“ vysvětlila Dušková. 

Lidé se nebojí zkoušet nové tituly, ale pojistí se odzkoušenou klasikou, kdyby náhodou jim novinka napadla do noty. Podle Marie Hrubé jsou nejčastěji půjčovanými autory v současné době Patrik Hartl, stále Michal Viewegh, Halina Pawlowská. U žen je prý oblíbená také Radka Třeštíková nebo královna českých detektivek Michaela Klevisová.

Menší příliv čtenářů pozorují knihovnice v oddělení pro děti. „Některé děti si myslí, že knihovna je jako škola. O prázdninách zavřená,“ zhodnotila Hrubá. Jsou ovšem i děti, které i přes prázdniny odchází z knihovny s pěti i více tituly.

U malých čtenářů jsou oblíbené knihy současného autora Davida Walliamse, stále se prý půjčuje Harry Potter a Deník malého Poseroutky nebo knihy s postavou Adriana Molea. „Trochu mě mrzí, že na policích zůstávají stát Foglarovy knihy nebo Karel May,“ řekla Hrubá. O tyto knihy je podle Zdenky Bartošové z kutnohorského oddělení pro děti zájem spíš přes rok, když jsou součástí povinné četby. „Samy od sebe si je půjčí děti, které k tomu navedou rodiče s tím, že je sami četli, nebo děti navštěvující skaut,“ zhodnotila.

Ve Zruči nad Sázavou pak rodiče s dětmi hojně využívají možnost zapůjčení deskových her. A oblíbenosti se o prázdninách těší také audioknihy, které nenáročně zpestří jakékoliv cestování.