„Je toho teď dost,“ říkají strážníci městské policie, kteří stříkačky jezdí na zavolání bezpečně likvidovat.

V Kutné Hoře se proto scházím s Adriánem Árendášem, autorem původního varování, který objevil stříkačku v trávě přímo před vchodem paneláku, kde bydlí. „Den předtím jsem byl s malou dcerou venku a nechal ji tu běhat. Takové roční dítě vám všechno zvedne ze země. Kdyby tam ta stříkačka byla, nechci domyslet, vůbec nevím, co bych dělal,“ vypráví.

Ilustrační foto.
Kutnohorsko se chystá na čištění Stolperstine. Nově i ve Zruči nad Sázavou

V mobilu mi pak ukazuje fotografii další nalezené stříkačky. Objevil ji nedaleko, na rohu ulice u rychlého občerstvení. Protože ji tam nechal, volám městskou policii, aby stříkačku zlikvidovala. Hlídka přijíždí za pár minut. Prý je takových hlášení poslední dobou hodně, třeba i od hlavního nádraží.

Strážník stříkačku sbírá a vkládá do speciálního boxu. „Je přímo určený na použité injekční stříkačky. Teď ho plný dovezu na záchranku a oni mi ho vymění za nový,“ vysvětluje policista Milan Karela.

Injekční stříkačka se objevila také v Neškaredicích. Nález ohlásil člen osadního výboru. „Dost nás to šokovalo, že to bylo zrovna na dětském hřišti,“ přiznává Jan Balham s tím, že policie stříkačku odvezla během deseti minut.

Pokácení vánočního stromu na Palackého náměstí v Kutné Hoře.
Vánoční smrk zmizel z Palackého náměstí. Technické služby z něj nařezaly polena

Ve městě v tuto chvíli operují asistenti prevence kriminality, kteří vytipovávají lokality, kde se narkomani nejvíce pohybují. Starosta města Lukáš Seifert nicméně uvedl, že kvůli současné situaci už město chystá i jednání se Středočeským krajem o posílení oblasti prevence.

Apeluje také na občany, aby nálezy ohlašovali na městské policii. „Zejména s nimi nijak nenakládat a neházet je do odpadkových košů. Předejde se tím poranění pracovníků technických služeb,“ doplnil starosta.