Žádné překvapení se nekonalo. O tom, kdo posty obsadí, rozhodla už v uplynulém týdnu vytvořená koalice složená ze šesti subjektů: ANO 2011, STANu, Pirátů, Alternativy pro Vás, KDU - ČSL a Kutnohorské změny, jejíž zástupci podepsali v úterý 13. listopadu koaliční smlouvu.

Podle očekávání se tak staronovým starostou Kutné Hory stal Josef Viktora (ANO 2011), kterému dalo hlas 16 zastupitelů. Jeho jediný protikandidát, bývalý starosta Kutné Hory Martin Starý (Město pro lidi), získal 10 hlasů. Jeden hlas byl neplatný. „Rád bych pokračoval na bázi široké spolupráce. Přesvědčil jsem se o tom, že lze jednat a dohodnout se v rámci široké kolice,“ uvedl ve svém projevu nově zvolený starosta Josef Viktora.

Posty místostarostů si rozdělili Vít Šnajdr (Piráti) a Silvia Doušová (STAN - Šance pro Kutnou Horu), přičemž jako první místostarosta byl zvolen Šnajdr. Hlasovalo pro něj 15 zastupitelů, pro jedinou protikandidátku Kateřinu Daczickou 10 zastupitelů. Dva hlasy byly neplatné. „Jsem si vědom toho, že to nebude lehká pozice. Chtěl bych se podílet na strategickém plánu rozvoje města i na tom, aby zastupitelstvo, rada i městský úřad byly více otevřeny občanům,“ řekl Šnajdr.

Doušová se ve volbě utkala s Kateřinou Špalkovou (Město pro lidi). Pro ni hlasovalo 11 zastupitelů, pro Doušovou 15. Jeden hlas byl neplatný. „Děkuji za důvěru, velice si toho vážím,“ řekla Doušová.

Devítičlennou městskou radu doplnili Tomáš Pilc (Kutnohorská změna), Robert Otruba (KDU  ČSL), Štěpán Drtina (Piráti), Ivo Šanc (STAN - Šance pro Kutnou Horu), Jiří Kukla (ANO 2011) a Josef Kraus (ANO 2011). Starosta a místostarostové jsou radními automaticky ze zákona.

Ještě před konáním ustavujícího zastupitelstva složil mandát člen hnutí ANO 2011 Martin Morávek, který byl zastupitelem i v uplynulém volebním období. V zastupitelstvu jej nahradí Zdeněk Sedláček.

Než zastupitelé přikročili k samotné volbě vedení města, navrhl Tomáš Havlíček (ODS), že by se nemělo volit tradiční tajnou volbou, nýbrž takzvanou aklamací čili veřejně. Pro ale bylo jen pět zastupitelů, zatímco pro tajnou volbu hlasovalo 22 zastupitelů. K žádné změně ve způsobu hlasování tak nedošlo.

Zároveň zastupitelé ještě před hlasováním odhlasovali na návrh Zdeňka Jiráska (Město pro lidi) změnu volebního řádu tak, aby každý ze dvou místostarostů byl volen zvlášť s tím, že první místostarosta bude statutární. Zastupitelé pozměňovací návrh patnácti hlasy schválili.