„Dochází k přečíslování linek, linky 1 až 7, které jezdily v Kutné Hoře, budou zrušeny a nahrazeny linkami novými. Linky zajišťující obsluhu v pracovní dny získají označení 11 až 17 a víkendová linka získá číslo 91. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo k záměně se současnými linkami,“ uvedl člen dopravní komise a spoluautor změn v MHD Radim Fedorovič.

Nově budou autobusové linky zajíždět na Karlov (linka 15) a dolní Žižkov (linka 14, Vrchlice). Pozitivně se změny v MHD dotknou také obyvatel Kaňku, kde dojde k navýšení počtu spojů a zároveň se přizpůsobí časové intervaly. Vyrůst by měla také nová zastávka na Klimešce, pravděpodobně od února 2020.

„Nejde jen o Klimešku, ale celý nově vznikající sportovní areál, který se zřejmě ještě bude rozšiřovat. Nová zastávka tak bude prozatím umístěna před plaveckým bazénem, až bude celý areál dokončen, uvidíme, kam se přesune,“ uvedl místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti).

Novinky se dotknou i linky jezdící přes centrum města. Nově tudy začnou jezdit tři linky včetně víkendů. Doposud totiž mohli cestující spoje jezdící centrem Kutné Hory využívat jen ve všední dny. „Bude to linka 12, 13, 14 a o víkendu 91,“ vysvětlil Fedorovič s tím, že linka 14 bude jezdit mezi dolním Žižkovem, centrem města a hlavním nádražím, linka 13 bude takzvaným rychlým spojem mezi hlavním nádražím a centrem města a linka 12 bude vylepšením dosavadní linky 6.

Podstatnou změnou je také proměna jízdních řádů na autobusových zastávkách. „Nově nebudou na zastávkách celé jízdní řády dané linky, ale pouze odjezdové. Tím by mělo dojít ke zpřehlednění,“ vysvětlil Šnajdr (Piráti). Ten také zdůraznil, že veškeré změny se pohybují v městském rozpočtu na letošní rok, tím pádem nemohou být tak razantní.

V současné době Kutná Hora za provoz MHD dopravci platí kolem 8 milionů korun ročně. „Jsme si vědomi toho, že jde o zcela nový systém a mohou nastat chyby. Další změny přijdou v prosinci s celostátní změnou jízdních řádů, kdy chceme případné chyby opravit,“ doplnil Šnajdr.

Ročně kutnohorská MHD přepraví 350 až 370 tisíc cestujících.