„Už šestkrát bylo vyhlášeno výběrové řízení, buď se nepřihlásil nikdo, nebo se přihlásil a nepřistoupil na stanovené podmínky ve chvíli, kde se seznámil se stavem objektu. Rádi bychom proto podmínky rozvolnili, protože máme zájemce, který by v bývalé škole chtěl vybudovat byty na pronájem. Samozřejmě bude řádně vyhlášeno výběrové řízení,“ uvedl ještě před jednáním starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO) s tím, že tento konkrétní zájemce by zachoval původní ráz budovy – ať už se týče architektury či výšky stropů a dalších prvků. Jednat se má o klasické byty, nájemníci by měli mít k dispozici také parkoviště.

Město však budovu ve výběrovém řízení zcela bez podmínek prodat nechce, nové podmínky prodeje budou zastupitelé schvalovat na listopadovém jednání. Pak by mělo být vyhlášeno nové výběrové řízení. Mnozí místní se ale obávají, že záměr vybudovat v bývalé malínské škole byty může být jen lepší název pro ubytovnu. V Malíně už ostatně jedna je.

Místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti) ale uvedl, že bude na právnících, aby prodej smluvně ošetřili natolik, aby k podobnému scénáři nedošlo a zájemce dodržel záměr, se kterým objekt koupí. „Ve chvíli, kdy kupující záměr nedodrží, by přišly nějaké sankce nebo vypovězení od smlouvy. To je ale opravdu věcí právníků,“ řekl Šnajdr. Josef Viktora pak dále zdůraznil, že samotný prodej bude ještě projednán se zdejším osadním výborem.

Co se týče ceny, i s tou bude muset jít město dolů. „Za cenu, která byla stanovena v posledním výběrovém řízení, už se nikdo nehlásí. Navíc objekt skutečně chátrá, když jsem v něm byl naposledy, byl jsem opravdu zděšen, jak vypadá. Dělají se tam jen nejnutnější opravy, aby tam nezatékalo. Ve výběrovém řízení bude rozhodovat v nějakém poměrů záměr a cena,“ doplnil Viktora.

První výběrové řízení zastupitelé vyhlásili v dubnu roku 2018, vyvolávací cena byla tehdy 7,5 milionu korun. Na konci roku 2017 přitom o koupi budovy projevila zájem současná zastupitelka Kateřina Daczická (ODS) s tím, že v objektu vybuduje domov pro seniory. Zastupitelé ale přímý prodej neodsouhlasili, Daczickou pak cena odradila.