VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Klaus brzy na Hradě skončí. Hlasujte, kdo jej má vystřídat!

Praha /ANKETA/ – Do první přímé volby českého prezidenta se přihlásilo 20 kandidátů. Alespoň 11 z navržených zřejmě splnilo podmínky kandidatury. Favority jsou podle průzkumů Jan Fischer a Miloš Zeman, jejich největšími konkurenty pak senátoři Jiří Dienstbier a Tomio Okamura. Kdo je ale vaším favoritem?

9.11.2012 4
SDÍLEJ:

Foto: Deník/Dragana Živanovič

Zpravodajský portál vašeho Deníku vám přináší možnost hlasovat již nyní pro svého prezidentského favorita - byť jen virtuálně. Uspěje u našich čtenářů kandidát pravice, či levice? Sami jsme zvědaví! Přečtěte si krátké představení jednotlivých kandidátů a hlasujte v anketě na konci článku.

Jana Bobošíková.

Jana Bobošíková, 48 let

Datum a místo narození: 29. srpna 1964, Praha

Vzdělání: obchodní fakulta Vysoké školy ekonomické (1987), poté absolvovala pedagogickou nástavbu (1990)

Současná funkce: od roku 2011 stojí v čele strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové; v posledních letech se také zabývá marketingem v rodinných firmách, zaměřených mj. na kosmetiku

V povědomí dosud zůstává její šestitýdenní angažmá v čele zpravodajství veřejnoprávní televize, kam ji koncem prosince 2002 jmenoval tehdejší generální ředitel ČT Jiří Hodač. Bobošíková rázně vystoupila proti stávkujícím redaktorům a přišla s vlastním zpravodajství, nakonec ale ve funkci skončila po zvolení prozatímního ředitele televize Jiřího Balvína.

Kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý.

Vladimír Dlouhý, 59 let

Datum a místo narození: 31. července 1953 v Praze.

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, obor ekonomicko-matematické výpočty (1977); rok strávil na Katolické univerzitě v belgické Lovani (1979); postgraduální studium na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1982).

Současná funkce: poradce americké investiční banky Goldman Sachs; člen Národní ekonomické rady vlády (NERV; od ledna 2009).

Coby člen vlády byl jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. Především v levicovém tisku bývá v této souvislosti často kritizován, zejména kvůli nepodařené privatizaci kladenských oceláren Poldi.

Prezidentský kandidát sociální demokracie Jiří Dienstbier.

Jiří Dientsbier, 43 let

Datum a místo narození: 27. května 1969, Washington (USA)

Vzdělání: před listopadem 1989 studoval Fakultu strojní ČVUT, absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (1997)

Kariéra: po vysoké škole působil jako koncipient a později partner v advokátní kanceláři někdejšího federálního premiéra Mariána Čalfy

Současná funkce: senátor, místopředseda ČSSD (od března 2011)

Před komunálními volbami v roce 2010 byl kandidátem ČSSD na pražského primátora. Po volbách, ve kterých skončila sociální demokracie na třetím místě, se Dienstbier stavěl proti koalici s ODS, která nakonec na pražském magistrátu přes jeho nesouhlas vznikla (tato koalice se ale koncem loňského roku rozpadla).

Jan Fischer.

Jan Fischer, 61 let

Datum a místo narození: 2. ledna 1951 v Praze; otec byl matematikem, statistikem a pedagogem, statističkou byla i matka

Vzdělání: statistika a ekonometrie na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze (1974); v roce 1985 uzavřel na VŠE postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika

Současná funkce: viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, EBRD (od září 2010); nyní čerpá neplacené volno, po oficiální registraci prezidentským kandidátem hodlá na funkci rezignovat.

S nabídkou na post premiéra takzvané překlenovací vlády nestranických odborníků jej po pádu koaličního kabinetu na jaře 2009 oslovil Mirek Topolánek. Vládě se podařilo dokončit předsednictví EU včetně završení ratifikace Lisabonské smlouvy.

Táňa Fischerová

Táňa Fischerová, 65 let

Datum a místo narození: 6. června 1947, Praha

Vzdělání: studovala herectví na Janáčkově akademii múzických umění (1965–1967; školu nedokončila)

Současná funkce: herečka, členka správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 (od roku 1998) nebo obecně prospěšné společnosti Knihovna Václava Havla, zasedá v dozorčí radě Památníku Šoa Praha

Působí v řade nadací a občanských sdruženích, například v čele českého střediska mezinárodního divadelního institutu, v radě patronů Hnutí Duha, Společnosti pro trvale udržitelný život, sdružení Máme otevřeno? pro integraci mentálně postižených nebo Amnesty International.

Hudebník a výtvarník Vladimír Franz představil v úterý 28. srpna 2012 novinářům svoji kandidaturu na prezidenta ČR.

Vladimír Franz, 53 let

Datum a místo narození: 25. května 1959 v Praze.

Vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Karlovy (1982).

Současná funkce: vede Kabinet scénické hudby na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (AMU) v Praze; přednáší na Filmové a televizní fakultě AMU.

V některých médiích se objevily spekulace, že v minulosti inklinoval ke skinheadskému hnutí. Franz nepopírá, že v 90. letech chodil na koncerty a zkoušky kontroverzní skupiny Orlík, sympatie ke krajní pravici ale důrazně odmítá.

Tomio Okamura

Tomio Okamura, 40 let

Datum a místo narození: 4. července 1972 v Tokiu; jeho matkou je Češka, otec má japonsko-korejský původ

Vzdělání: střední chemická průmyslovka

Současná funkce: senátor (od října 2012) a podnikatel

Okamura je mediálně známou tváří, jeho sebeprezentace se ale stala i terčem kritiky. Vyčítána je mu hlavně „populistická no­ta".

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová, 59 let

Datum a místo narození: 30. ledna 1953 v Praze.

Vzdělání: Fakulta všeobecného lékařství Univerzity Karlovy (1978); v USA absolvovala kurz pro manažery ve zdravotnictví (1992); dálkově studovala na Sheffield Hallam University (titul MBA; 1994–1997).

Současná funkce: poslankyně Evropského parlamentu (EP), místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů EP; členka předsednictva poslaneckého klubu Evropské lidové strany; členka Celostátního výboru KDU-ČSL.

Bývalá horolezkyně, v současnosti však dává přednost vysokohorské turistice a cyklistice. Ráda poslouchá klasickou hudbu, hraje na kytaru a zpívá. Mezi její další zájmy patří pěstování okrasných a léčivých rostlin.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg, 74 let

Datum a místo narození: 10. prosince 1937 v Praze; je nejstarším synem Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. Pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů.

Vzdělání: práva ve Vídni a Štýrském Hradci, lesnictví v Mnichově

Současné funkce: ministr zahraničí a první místopředseda vlády (od července 2010); předseda TOP 09 (od listopadu 2009) a člen Poslanecké sněmovny (od května 2010)

V poslední době se několikrát dostal do slovní přestřelky se současnou hlavou státu Václavem Klausem. Měli například rozdílné názory na koncepci zahraniční politiky ČR, Klaus ji ostře zkritizoval. Vadilo mu mimo jiné, že je příliš proevropská. Schwarzenberg pak prohlásil, že Klausovy útoky jsou pomyšlené a prezident si tak chystá půdu pro založení nacionalistické, euroskeptické strany.

Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka, 68 let

Datum a místo narození: 18. května 1944, Mladá Boleslav

Vzdělání: absolvoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy (1968).

Současné funkce: první místopředseda Senátu (od listopadu 2010).

Někteří komentátoři Sobotkovi v přímé prezidentské volbě nedávají příliš šancí, poukazují zejména na jeho nevýraznost.

Miloš Zeman

Miloš Zeman, 68 let

Datum a místo narození: 28. září 1944 v Kolíně.

Vzdělání: absolvoval Vysokou školu ekonomickou (VŠE) v Praze, obor národohospodářské plánování.

Současné zaměstnání: důchodce

Spolu s Václavem Havlem a Václavem Klausem patří Zeman do trojice nejvýraznějších českých polistopadových politiků, kteří nejvíce ovlivňovali dění v zemi.

fb-pd-podval

Autor: Redakce, ČTK

Občané Kutnohorska, kdo by se měl stát novým českým prezidentem?

Jana Bobošíková

9 %

Vladimír Dlouhý

0 %

Jiří Dientsbier

8 %

Jan Fischer

25 %

Táňa Fischerová

0 %

Vladimír Franz

12 %

Tomio Okamura

4 %

Zuzana Roithová

6 %

Karel Schwarzenberg

1 %

Přemysl Sobotka

12 %

Miloš Zeman

24 %

Hlasovalo: 3223

Anketa byla ukončena

9.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení