Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Váhání by mohlo přijít odběratele tepla draho

Kutná Hora - Nejednota v zastupitelstvu kvůli definitivnímu stvrzení smlouvy na dodávky tepla ze slámy se prohlubuje. Opozice a váhající získali čas.

23.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

 Kutná Hora stále nemá uzavřenou smlouvu o dodávkách tepla se společností EC Kutná Hora, která v areálu ČKD vybudovala za 600 milionů korun bioelektrárnu na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny.

Podmínky smlouvy kritizuje část opozice, pochybnosti mají i někteří koaliční zastupitelé. V jedné věci však panuje shoda. „Slámu ano. A to šlo napříč politickým spektrem,“ konstatoval Pavel Bezouška (ČSSD) na úterním zasedání zastupitelstva. Kde jeho ústy padl a následně byl i přijat návrh na další jednání o smlouvě na dodávky tepla od společnosti EC Kutná Hora.

Nyní je tedy opět řada na radních. Zastupitelé žádají, aby s nimi šéfové radnice opět usedli k jednacímu stolu a otázku „slámového“ tepla s nimi prodiskutovali.

Doposud podle nich totiž nebyly zohledněny připomínky, které ke smlouvě měli. Bývalý starosta Ivo Šalátek (ODS) například považuje za nepřijatelné, že ve smlouvě je podmínka pevně stanovených dodávek tepla na patnáct let. Město se podle něj zbytečně vystavuje riziku sankcí. Vedení radnice ale trvá na tom, že smlouva je pro Kutnou Horu výhodná. Pro koncové odběratele má údajně znamenat zhruba desetiprocentní až dvacetiprocentní zlevnění závislé právě na odběru.

„Stále se ozývají hlasy, že by smlouva mohla vypadat jinak, na to je prostor do 4. dubna,“ uvedl místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu). V tento den se podle něj ještě jednou sejdou radní ve funkci valné hromady městské společnosti KH Tebis a smlouvu znovu vyhodnotí.

V minulosti smlouvu o dodávkách tepla už jednou po ročním jednání schválili a je podepsána za dodavatele. Svůj podpis ale pod dokument zatím nepřipojil jednatel za KH Tebis.

Podle místostarosty Jiřího France je ovšem otázkou, zda je ve smlouvě možné ještě něco změnit. Město si podle něj nemůže libovolně diktovat podmínky. „Existuje energetický zákon, který když to zjednoduším poskytuje EC Kutná Hora daleko větší výhody, než jsou ty, které v jednání uplatňuje,“ namítl Jiří Franc. Pokud by se město s dodavatelem nedohodlo, hrozí podle něj, že uzavření smlouvy nařídí Energetický regulační úřad, a to na základě skutečnosti, že nová cena tepla bude nižší než ta stávající při výrobě z plynu. „Ale pak už by nebyl prostor pro cizelování podmínek,“ podotkl místostarosta.

Bioelektrárna, která je nyní ve zkušebním provozu, využívá jako palivo obilnou a řepkovou slámu a cíleně pěstované energetické plodiny. Teplo by měla dodávat společnosti KH Tebis, která v současnosti zásobuje asi 7000 lidí, tedy přibližně třetinu města včetně škol a veřejných institucí. Bude kvůli tomu nutné vybudovat nový horkovod za 50 až 60 milionů korun. Tyto náklady podle radnice uhradí EC Kutná Hora.

Jednatel EC Kutná Hora Petr Polívka již dříve řekl, že firma KH Tebis bude nadále vlastníkem distribuční sítě, a teplo z bioelektrárny bude dodávat koncovým uživatelům. „Celé uspořádání zůstane zachováno s tím, že KH Tebis bude teplo odebírat od nás,“ dodal. Podle radnice je připojení reálné v příštím roce na podzim.

Bioelektrárna již nyní vyrábí také elektřinu, kterou dodává do distribuční sítě prostřednictvím lokálního distributora.

Autor: ČTK a Jitka Koděrová

Autor: Redakce

23.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala odpovídá na dotazy čtenářů.

ON-LINE: Jan Třískala odpovídá na dotazy čtenářů

Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím.
15

OBRAZEM: Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím

KRÁTCE: Chystá se další kavárnička

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Okresní fotbalové výsledky mládeže: kontumace utkání mladších žáků

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Tradiční výsledkový servis mládežnické kopané z uplynulého víkendu. Nechybí ani střelci branek.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze Základní školy Zruč nad Sázavou

Kutnohorsko - Představujeme vám prvňáky ze dvou tříd ze Základní školy Zruč nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení