Zaujalo ho asi šest tabulí, kouřil a vlastnil nůž. Jeho cesta stála asi tři tisíce korun. On ji ale platit nebude. Nová naučná stezka okolím Kutné Hory byla slavnostně otevřena 2. července. Je září a asi šest zcela nových tabulí již padlo za oběť vandalům. Odporná bilance.

„Za dva měsíce nám už někdo stačil u cvičáku cedule prostřílet diabolkami, na dolním Žižkově dvě tabule propíchat a pořezat nožem. Na Královské procházce je jedna z tabulí propálená cigaretou a trochu i počmáraná,“ vypočítal Martin Starý z občanského sdru〜žení Denemark, které stezku zrealizovalo. „Rozbité stříšky jsem opravil a tabule, co jsou propálené nebo prořezané, tak zatím nechám. Vyměníme je, až budou nečitelné, či možná příští rok,“ dodal realizátor projektu.

S opravami již postavených zastavení přitom žádný grant nepočítal. Sdružení bude nuceno získat peníze opět z dotací, nebo od sponzorů.
„Tisk jedné tabule vyjde asi na pět set korun. A to nepočítám práci a další opravy,“ podotkl Starý.

Kam až řádění vandalů může zajít, dokumentuje stav cedulí na starších naučných stezkách Stříbrná stezka a Údolím Vrchlice. Mnohé cedule jsou nečitelné, na některých je tištěná vrstva tabule z poloviny stržená.

Oprýskané cedule Stříbrné stezky rozhodně k přečtení příliš nevábí. Přitom zajímavých informací poskytují nepřeberně.
„Vypadá to škaredě. Někdo by to mohl vyměnit. Mladí nemají co na práci, tak všechno ničí,“ shrnul své pocity Pavel Mojžíš z Kutné Hory, právě míjející jednu z poškozených naučných značek.

Na rekonstrukci stezky Údolím Vrchlice se již členové občanského sdružení Denemark chystají. „Rozhodli jsme stezku funkčně zobousměrnit a doplnit texty. Dalším důvodem byl průzkum, který jsme minulý rok v údolí provedli. Na základě něj bylo zjištěno mnoho nových a zajímavých, i chráněných druhů zvířat, které stojí za to na tabulích zmínit. Možná budeme i stezku o některá zastavení rozšiřovat,“ upřesnili členové Denemarku.
V neposlední řadě jsou důvodem oprav také zmíněné nájezdy vandalů a obecně se zhoršující technický stav tabulí.