„Zbývá už jen rybník Zbožňov, jehož výlov se chystá v úterý 24. listopadu, a rybník Nový v Petrovicích, který přijde na řadu v pondělí 30. listopadu,“ uvedl jednatel kutnohorských Městských lesů a rybníků Stanislav Peroutka.

Lidé sice letos přišli o atraktivní podívanou, rybáři pro ně ale mají dobrou zprávu: až budou kupovat vánočního kapra, rozhodně nebudou muset sáhnout hlouběji do kapsy. „Cenu zvyšovat určitě nebudeme,“ potvrdil Stanislav Peroutka.

Zákazníci se zároveň nemusí bát ani toho, že by kvůli koronaviru přišli o tradiční předvánoční prodej ryb. „Prodej ryb máme zajištěn na sádkách v Opatovicích a u drobných prodejců. Omezení kvůli koronaviru nepředpokládáme,“ řekl jednatel Městských lesů a rybníků.

Jaké ryby se po letošních výlovech na trhu objeví? „Hlavní rybou zůstává kapr. Dále bude k dostání amur, štika, lín a pstruh,“ připomněl Peroutka. Zákazníci totiž vedle tradičního kapra na štědrovečerní stůl stále více vyhledávají i jiné druhy sladkovodních ryb.

Vzhledem k příznivému počasí a dostatku vody, který po několika suchých letech zajistil návrat středoevropského léta, jsou podle Peroutky dosavadní letošní výnosy dobré. A očekávají se i na ostatních rybnících. Jediné, co prý letos přidělávalo rybářům vrásky na čele, byly škody způsobené kormorány.

To předchozí dva roky byly pro rybáře na Kutnohorsku složitější. V roce 2018 je decimovalo sucho, které způsobilo navýšení cen krmných obilovin, což se promítlo i do nákladů na produkci ryb v následujícím roce. A ten byl pro rybáře ještě složitější. Museli se vypořádat s výskytem herpes viru, který se loni v srpnu objevil v rybníku Medenice. Rybáři tehdy museli zlikvidovat celou sádku kaprů a štik, šlo přibližně o sedm tun ryb.