„Poprvé jsem strom pro Prahu kácel v roce 2012, kdy jsem obhájil titul mistra České republiky v práci s motorovou pilou z roku 2010. Oslovili mě organizátoři, zda bych vánoční strom nepokácel. Líbilo se jim, že by jej měl kácet mistr v práci s pilou,“ prozradil Jiří Vorlíček.

Tehdy vánoční strom v majetku hraběte Colloredo-Mansfeld kácel u Rokycan. Letos se vydal do obce mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami. „Organizátoři Vánočních trhů Praha už si nás dopředu zamluvili,“ vysvětlil Vorlíček.

Než se jednašedesátiletý smrk takzvaně zhoupl, tedy proces, kdy motorová pila od prvního zářezu oddělí kmen a vznikne pařez, trval podle Vorlíčka zhruba sedm minut.

„Celý proces ale trvá pochopitelně mnohem déle, hlavní důraz klademe na bezpečnost. Ráno před kácením si vždy stanovíme časový plán, který se vždy snažíme dodržet tak, aby firma, která strom do Prahy převáží, stačila smrk naložit ještě za světla,“ popsal Jiří Vorlíček.

Vše o kácení vánočního stromu i tom, jak musel Jiří Vorlíček při kácení komunikovat s jeřábníkem přes plot, se dočtete v týdeníku Kutnohorský týden, který vyjde v úterý 4. prosince.