Nastoupilo asi tisíc zaměstnanců


„Momentálně je v Kutné Hoře zaměstnáno zhruba tisíc sto lidí, poměr lokálních k cizincům je 1,5:1,“ uvedl manažer lidských zdrojů Foxconnu Stanislav Panuš. Navíc se chystá již druhá vlna propouštění.

Lákavé představy lidí o stabilním zaměstnání v regionu tak berou rychle za své. A argumenty firmy? „Reagujeme na sezonní poptávku,“ sdělil jinými slovy Panuš. „My se, ale k zaměstnancům chceme chovat tak, aby se k nám vraceli. Například pokud se poptávka zvýší,“ doplnil Panuš.

A to zřejmě lidé, které firma do svých provozů lákala, netušili. Alespoň podle reakcí těch, kteří se na redakci se svým názorem obrátili. „Štve mě to, nedávno jsem do firmy nastoupil,“ rozzlobeně sděloval pan Jan z Kutné Hory. Stejně jako řada jiných zaměstnanců totiž dostal výpověď. Ve chvíli, kdy člověk musí splácet půjčky, vyznívají smířlivá slova o sezonním návratu do práce dosti nesmyslně.

Chystá se druhá vlna propouštění

V první vlně propouštění tak odejde, stejně jako pan Jan, z Foxconnu sto osmnáct lidí. „Z tohoto počtu to bylo čtyřicet jedna lokálních zaměstnanců, z nichž třicet tři pracovalo ve zkušební době,“ upřesnil Stanislav Panuš z Foxconnu.

Ve druhé vlně propuštění by to však mělo být až dvě stovky lidí, přičemž podle zpráv ze společnosti by mělo jít převážně o cizince. Úřad práce v Kutné Hoře je již na návrat některých uchazečů připraven. „Jsme na sezonní výkyvy zvyklí, jsou zde obvyklé. Nicméně pořád doufám, že si míst〜ní zaměstnance, se kterými budou spokojeni, nechají,“ uvedl ředitel kutnohorské〜ho Úřadu práce Václav Kaše.

Podle všeho by se někteří zaměstnanci mohli do závodu na podzim vrátit. Měla by se totiž opět zvýšit výroba. O jistotě však hovořit nelze. Při společném jednání, o tom ale zástupce Foxconnu ujistil také ředitele úřadu práce. „Během podzimu by podle všeho opět chtěli nabrat lidi. Převádět však budou také některé zaměstnance z Pardubic. Spolu s novou výrobní linkou,“ dodal Kaše.

Podle slov Stanislava Panuše z Foxconnu je filozofie firmy založena na flexibilní reakci na poptávku. Stejné pružnosti se však u českých zaměstnanců zřejmě nedočkají. Sezonní propouštění a propouštění během zkušební doby není příjemné nikomu. Jedno je jisté: do konce roku se na slibovaných pět tisíc zaměstnanců ve Foxconnu nedostanou ani na dohled.