VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve škole se učilo přes sto let, dnes budova slouží celé obci

Podveky - Zřízení obecné školy v Podvekách mělo hned několik důvodů. Prvním byla vzdálenost školy, do které musely děti denně docházet. Navštěvovaly čtyři kilometry vzdálenou školu v Ratajích nad Sázavou, kam bylo těžké se obzvlášť v zimních měsících dostat po kluzké cestě. Dalším důvodem byl velký počet dětí. Učitelé, kteří v ratajské škole působili, neměli na tak velké množství žáků dostatek sil. Muselo tak dojít ke změnám.

5.2.2016
SDÍLEJ:

Budova bývalé školy, PodvekyFoto: archiv obce

Roku 1844 přišel do Podvek učitel František Pospíšil, který zde vyučoval v domku číslo popisné 16. Tento domek si obec pronajala na náklady místních občanů a otevřeli zde školu. Ta sloužila zároveň i jako domov pro učitele a také zde bydlel obecní pastucha. Nebyla to tedy ani tak škola, jako spíše pastouška, kde se navíc i vyučovalo. O dva roky později, tedy v roce 1846 koupila obec domek číslo popisné 32., ve kterém zřídila školu. Domek byl řádně upraven. V jedné místnosti bydlel tehdy nový hospodář a v druhé upravené místnosti se děti každý den učily. Stále se však jednalo o velice skromnou školu.

Roku 1857 byla škola prohlášena za veřejnou filiální a přiškolily se k ní další osady. Těmi se stala osada Zalíbená, Ježovice, Makolusky, Zbizuby, Nechyba, Kácovská a Dvůr Vestec. Děti ze všech těchto vsí do školy docházely. Jen ve Zbizubech se roku 1911 otevřela dvoutřídní škola, kterou však místní školní rada a správa školy v Podvekách spravovala. Na škole vyučoval Josef Houfek z Uhlířských Janovic. Po jeho smrti roku 1868 byl do školy dosazen Antonín Kratochvíl, tehdy podučitel z Kozojed. V této budově se vyučovalo do roku 1877. Učebna nebyla v příliš dobrém stavu a hlavně nebyla stavěna na tak velký počet dětí.

Proto obec nechala vystavět zcela novou školní budovvu. Stavbu provedl podle svých plánů stavitel Jan Zvoník z Uhlířských Janovic nákladem 14 tisíc zlatých. Škola se začala stavět počátkem května 1877 a slavnostní předání proběhlo v říjnu téhož roku. V nové škole působili například učitelé Josef Svěnka, Karel Vít Veselý či Karel Jan Souda. Od roku 1883 byl řídícím učitelem František Mucek.

V roce 1884 se dosavadní dvě třídy rozšířily o třídu třetí a ve školním roce 1901/1902 se z ní stala dokonce škola čtyřtřídní. Dětí bylo stále více. Roku 1890 jich do školy nastoupilo celkem 252 a na počátku roku 1902 navštěvovalo školu dokonce 286 žáků, což byl v historii školy největší počet.

Ten rok byl ale zároveň i nešťastným. Škola v Podvekách vyhořela, ale již v roce 1903 byla nově vystavěna s přístavbou dvou nových tříd. Plán tehdy zhotovil stavitel Jehlička z Lysé a stavbu provedl zednický mistr Matěj Kozák z Hrazených Rataj.

Škola dále vzkvétala. Roku 1914 jí navštěvovalo celkem 281 dětí. Mělo však jít již o poslední záchvěv slávy. Počet dětí docházejících do Podvek začal pomalu klesat. Na počátku školního roku 1949 nastoupilo do školy v Podvekách pouze 30 žáků a o sedm let žáků jich bylo pouze 24. Přesto škola ještě přežívala a to až do roku 1961. Od roku 1962 ale již děti opět musely docházet do ratajské školy. Podvecká škola se totiž nadobro uzavřela. (pozn. red. I tato základní škola byla pro nedostatek žáků v roce 2005 uzavřena. Děti z Podvek tak většinou navštěvují Základní školu v Uhlířských Janovicích.)

Budova bývalé školy v Podvekách ale nakonec nezchátrala a našla své využití. „V současné době je budova školy dvoupodlažní a slouží občanům," uvedla starostka Podvek Eva Mottlová. V přízemí je zřízena prodejna potravin, sídlo obecního úřadu, ordinace doktorky Věry Baudyšové a taktéž místnost pro kadeřnici, pedikérku a maskérku. V prvním patře je knihovna a šicí dílna. Rovněž tu zasedá zastupitelstvo a konají se zde volby.

Autor: Diana Kovandová

5.2.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 78 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní. Požadované vzdělání: nižší střední. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 78.1 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, certifikát strážného výhodou., Nabízíme: příjemné pracovní prostředí, zaškolení, profesionální oblek., V případě zájmu se hlaste telefonicky (PO-PA. 8-16hod.) nebo e-mailem. , Jobmatch., Místo výkonu práce: Barborská 51-53, Kutná Hora. Pracoviště: Top security s.r.o. p, Barborská, č.p. 51, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Roman Jílek, +420 607 448 820.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 15 000 Kč

Instruktoři autoškoly. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro naši autoškolu hledáme člověka, který bude stát v čele týmu moderní a ambiciózní autoškoly., Co u nás budete dělat? Učit ostatní, jak řídit dopravní prostředek, vyučovat také teorii, která k tomu přirozeně patří a koučovat ostatní instruktory a pohlídat si, že vše jede, jak má., Kdo jste a v čem jste dobří? S auty to umíte a rádi byste předali své zkušenosti novým řidičům, empatii a trpělivost máte v malíku, vlastníte nebo si chcete udělat kompletní učitelské oprávnění, pro začátek alespoň na sk. B a pokud vás baví se učit novým věcem a nebojíte se přijít s nápady a zlepšováky, máte u nás zelenou., Zaměstanecké výhody: po dohodě auto i pro soukromé účely, flexibilní začátek/konec pracovní doby, vzdělávací kurzy, školení, příspěvek na vzdělávání, zvýhodněné půjčky zaměstnancům, firemní akce, individuální rozvržení pracovní doby, vlastní organizace náplně práce, neomezený rozpočet na osobní růst., V případě zájmu pište na uvedený email, nebo volejte kdykoliv na uvedený kontakt., Místo výkonu práce: Fénix autoškola s.r.o., Pod Nádražím 1608, Čáslav. Pracoviště: Fénix autoškola s.r.o., Pod Nádražím, č.p. 1608, 286 01 Čáslav. Informace: Martina Pipolyová, +420 720 027 027.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 21 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nabízíme stabilní zaměstnání v prosperující firmě. Jedná se o práci na hlavní pracovní poměr. , Náplň práce: řízení vysokozdvižného vozíku, včetně obsluhy namontovaných mechanizmů, odebírání vyrobené hráně řeziva z výroby a zakládání dle sortimentu na sklad (práce ve venkovním nezastřešeném skladě řeziva), nebo obsluha VZV v hale na výrobu lepeného hranolu:naváží vstupní materiál na optimalizaci, zabezpečuje přísun materiálu na jednotlivé linky, odváží odpad,nakládá kamión, rovná materiál na předem určené pozice dle pokynů mistra., , Požadujeme: řidičský průkaz W1 ( + alespoň 2 roky praxe) nebo řidičský průkaz W2 (bez nutnosti praxe) nutnost mít řidičský průkaz na jakékoliv motorové vozidlo (v areálu se provoz řídí dle silničního zákona) ochotu pracovat ve směnném provozu, 12 hodinové směny ( denní, noční, víkendy), , Nabízíme: kvalitní zaškolení, stabilní zaměstnání v prosperující firmě,týden dovolené navíc,dotované stravování, stravenky, nadstandardní příplatky za přesčasovou práci, odměnu za doporučení nového zaměstnance až do výše 10 000 Kč., Nástup možný ihned., Kontakt: Hlavová: tel.739 539 930, Vlasáková: tel.739 539 948, Místo výkonu práce: Chrudimská 1882, Čáslav. Pracoviště: Less & timber, a.s., Chrudimská, č.p. 1882, 286 01 Čáslav. Informace: Vendula Hlavová, .

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 110 Kč

Brusiči nástrojů a kovů BRUSIČ/ZÁMEČNÍK - ruční broušení ocelí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: BRUSIČ/ZÁMEČNÍK - ruční broušení ocelí ve strojírenské zakázkové výrobě, středisko Hlízov, jednosměnný provoz, nástup dohodou., Náplň práce: ruční broušení ocelí., Nabízené výhody: motivační systém: osobní ohodnocení, odměna za výkon, bonus za produktivitu, odměna za kvalitu, odměna za přivedení zaměstnance, odměna za přínos, úsporu či zlepšující proces, zaškolení na danou pozici, možnost přizpůsobení začátku a konce směny., Požadujeme: základní znalost strojírenské výroby, čtení strojírenských výkresů, praxe v oboru výhodou., Nabízíme: práci v rozvíjející se české firmě, přátelský a tvůrčí kolektiv, slušné jednání. , Životopisy zasílejte na e-mail: jobs@svmetal.cz, Informace o firmě naleznete na: www.svmetal.cz, Podrobnější informace o nabízené pozici se dozvíte při osobním pohovoru., Místo výkonu práce: SV metal spol. s.r.o., Hlízov 2. Pracoviště: Sv metal spol. s r. o. p, 285 32 Hlízov. Informace: Veronika Antalová, +420 495 433 189.


Ilustrační foto.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

OBRAZEM: Divadelníci v Sázavě zahráli životní příběh Karla Hašlera

Sázava - Divadelní soubor Jiřího Voskovce uvedl ve středu 18. července v Informačním a kulturním centru v Sázavě premiérově hru Hašler z pera spisovatele Pavla Kohouta. Hru nastudovali pod režijní taktovkou Martina Kovaříka k příležitosti autorových devadesátých narozenin.

Automobil se na zručském železničním přejezdu střetl s vlakem

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - K dopravní nehodě na železničním přejezdu ve Zruči nad Sázavou došlo ve středu 18. července. „Osobní automobil se střetl s motorovým vlakem," upřesnila policejní mluvčí Martina Fejfarová s tím, že příčiny a okolnosti karambolu jsou nyní v šetření.

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

/VIDEO/ Češi jako první v Evropě rozkryli část nelegálního obchodu s chráněnými zvířaty kvůli čínské medicíně. Do případu byl spolu s Vietnamci zapleten chovatel Ludvík Berousek. Tým vyšetřovatelů vedl bývalý elitní detektiv Robert Šlachta.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 16. do 22. července naposledy rozloučí se svými blízkými.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT