Starosta Kutné Hory Ivo Šanc se těší na volnější režim. „Odpočinu si. Budu se věnovat rodině a svému zdraví," řekl Ivo Šanc. Jako sportovec je rád i za to, že bude mít více času na pohybové aktivity. Po pracovní stránce ale zahálet nechce. „Budu hledat příležitosti k uplatnění," podotkl odcházející starosta.

Z politické scény Ivo Šanc rovněž úplně nezmizí. Je stále zastupitelem Středočeského kraje a i opětovně zvoleným kutnohorským zastupitelem. Se svým sdružením Šance pro Kutnou Horu bude působit 
v opoziční části širšího vedení města. „Budeme chtít spolupracovat v rámci výborů komisí a dalších orgánů, které zastupitelstvo a rada zřizují," potvrdil. „Budeme držet palce, aby dobré záměry, které se objevují, byly naplněny," zdůraznil Šanc. Zároveň ale dodal, že v opozici nebude pasivní. „Budeme ostražití, kdyby se projevila jakákoli snaha o prosazení osobních zájmů. Nebo by nějaké záměry měly městu uškodit," dodal končící starosta.

V Kutné Hoře se nebude měnit jen starosta, ale také oba místostarostové. Dana Vepřková má také před sebou jen několik posledních dní v místostarostovské funkci. „Budu více působit na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře, se kterým jsem ale kontinuitu nikdy neztratila. I během mého období jsem zde vyučovala dějepisný seminář," uvedla. „Zůstávám stále v zastupitelstvu a ráda bych se zde soustředila právě na školství, kulturu a cestovní ruch," doplnila Vepřková. Více volného času jí také zbyde na rodinu. „Ráda bych se také více věnovala rodině a vnoučatům," dodala na závěr.

Více času na rodinu a vnoučata

V uplynulých čtyřech letech zastával post místostarosty také Jiří Franc, který na radnici vstupoval jako živnostník. „Po práci už jsem se začal poohlížet, pravděpodobně se budu přiklánět k pojišťovnictví, bankovnictví, sociálním službám nebo středním managementu," popsal svoje plány Jiří Franc. „Pokud se mi tak do týdne nepodaří práci sehnat, tak se poprvé v životě přihlásím na úřad práce. Na druhou stranu není špatně po dlouhém čase se zregenerovat a načerpat nové síly," doplnil ještě Franc.

V mezičase se chce také věnovat práci na domku. „Rád bych se věnoval rekonstrukci domku na venkově, kterou budu zatím provádět sám, ale také práci na zahradě. A v neposlední řadě nesmím zapomenout na rodinu. Ke dvěma vnoučatům už brzy přibyde třetí a tak hodně času bude určitě patřit rodinám mých dcer," vysvětlil.

V menších obcích je situace také klidnější, velké personální změny se na postech starostů nechystají. Jednou z mála obcí, ve které se změní vedení jsou Vrdy. Zde post starosty opustí Josef Herout, který byl do zastupitelstva zvolen jako nezávislý na kandidátce ODS.Kam však povedou jeho další kroky ještě netuší. „Končit budu i na čáslavské průmyslovce, začne pro mě zcela nový život," popsal Josef Herout. „Listopad si nechám na rozmyšlení, ale s největší pravděpodobností se budu věnovat informatice. Konečně budu mít dost času i na rodinu, pro kterou byly zejména dva poslední měsíce velmi náročné," vysvětlil ještě Herout.

Čáslav a Zruč bez výrazných změn

K obměnění starostovské funkce dojde i v Úmoníně. Jaromír Červencl tak bude starostou už jen do zítřejšího podvečera. Ve středu 5. listopadu se totiž koná ustavující zasedání zastupitelstva obce Úmonín, na kterém bude zvoleno nové vedení obce, ve kterém on již bude chybět a začne si tak plně užívat volného času.
„Jsem už v důchodu, tak si konečně pořádně odpočinu a budu se věnovat hlavně rodině a vnoučatům. Čeká na mě také spousta práce kolem domu, ale také na zahradě," popsal Červencl.

Zcela opačná situace je však v ostatních větších městech na Kutnohorsku. Vedení čáslavské radnice na postech starosty a místostarosty nečekají žádné změny. Jaromír Strnad bude jako starosta pokračovat i v dalších čtyřech letech, stejně tak Vlastislav Málek na postu místostarosty.

Stejně jako v Čáslavi vypadá situace ve Zruči nad Sázavou. „Na post starosty kandiduji já a na místostarostku kandiduje Alena Hajská," sdělil stávající starosta Zruče nad Sázavou Martin Hujer. Městská rada bude podle slov Martina Hujera tvořena členy vítězného sdružení nezávislých.