Jedlé tuky a oleje umístěné do sběrných nádob budou díky takovému třídění ekologicky zlikvidovány. Do odpadů by se neměly vylévat z více důvodů – za prvé olej v potrubí tuhne, čímž jej zanáší a může jej dokonce i úplně ucpat, za druhé olejem kontaminovaná voda při čistění zhltne mnohem víc energie, tím pádem i financí.

A jak se tedy zbavit oleje, aby nezatěžoval čističky odpadních vod? Stačí jej během vaření shromažďovat do uzavíratelných plastových lahví a poté vhodit právě do určených nádob. Poté už si s nimi poradí specializovaná firma.

Ve Zruči nad Sázavou lidé tyto nádoby najdou Na Pohoří, na Slunném vrchu, v ulicích Družstevní, Spojovací, Průběžná, Na Výsluní, Dvouletky, Poštovní, Okružní, Na skalách, Sad Míru, Nová, Zahradní, Dubinská, Říční, Přímá, Na Farském, Pod Březíčkem, Mládeže na Malostranském náměstí a náměstí doktora Svobody i v částech Dubina, Nesměřice, Želivec.

V Kutné Hoře se olej třídí již od roku 2017, lidé mají možnost využít buď sběrný dvůr v Zelenkově ulici, nebo dvacet sběrných nádob umístěných na kontejnerových stanovištích ve městě. Podobně je na tom i Čáslav, kde se olej třídí od listopadu 2017.

Nádoby na sběr oleje nyní nejsou novinkou pouze ve Zruči. Koncem července je zavedli například i v Křeseticích.