Asi největší radost měli nejmenší obyvatelé města. Ti na svých kolech drandili sem a tam po novém asfaltu. Přestože to pro mnohé z nich nebylo poprvé, nemohli se cesty nabažit. Právě pro ně byl na sobotu připraven bohatý program.

„Je tu několik stanovišť, kde děti budou plnit úkoly. Jízda zručnosti i po cyklostezce, zdravověda či bezpečnost na silnici," popsal složení soutěže starosta Martin Hujer. „Děti po splnění úkolů dostanou řidičský průkaz a nějakou sladkou odměnu," dodal.

Kromě soutěže byly připraveny i ukázky práce, vybavení a motoparku policistů i hasičů.

Dobrá zpráva
pro všechny obce

Otevření cyklostezky nebyla jediná pozitivní informace sobotního odpoledne. O jednu se postarala i krajská předsedkyně starostů a nezávislých Věra Kovářová: „Došlo k dohodě na rozpočtové určení, což jsou finanční prostředky, které plynou do obcí a měst. Pro Zruč nad Sázavou to bude znamenat deset milionů korun ročně navíc".

Zvýšení finančních příspěvků mohou tak očekávat všechny obce, princip výpočtu navýšení je všude stejný, takže suma se budu měnit obec od obce.
Nová cyklostezka měří přes dva kilometry, je tři metry široká a její vystavění stálo devět milionů korun, z čehož však město platilo jen dvacet procent. „Byla vyprojektována jako příspěvek k využívání ekologické dopravy v rámci města, proto je z ní kompletně vyloučena motorová doprava," píše se na stránkách města Zruče.

Je tedy určena pouze pro cyklisty, bruslaře, v zimě běžkaře či chodce. Pomohla odklonit Posázavskou cyklotrasu z rušných ulic centra města a díky osvětlení je možné stezku využívat i v noci.

Drobné problémy sice způsobily nedávné záplavy a zimní nánosy ledových ker, ale na funkčnosti cesty neměly očividně žádný vliv.

Autor: Jiří Kalát