Nález ztracené věci upravuje nový občanský zákoník, který nabyl účinnosti 1. ledna 2014. Podle této úpravy má nálezce primárně povinnost vydat nalezenou věc vlastníkovi nebo tomu, kdo věc ztratil, pokud je z okolností poznat, komu má být věc vrácena.

Zákon rovněž přesně vymezuje případy, kdy je nějaká věc nalezena ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku. V takovém případě je nálezce povinen odevzdat tuto věc provozovateli. Například dopravce Arriva Východní Čechy, který zajišťuje autobusovou dopravu na Kutnohorsku, Kolínsku i Benešovsku, má pro tyto případy speciální on-line formulář. V ostatních případech je nálezce povinen věc nalezenou na území daného města odevzdat na městském úřadě. Lhůta pro vyzvednutí nálezu se podle nového zákona prodloužila na tři roky.

Nalezené doklady občanské průkazy, cestovní pasy, nebo řidičské průkazy se předávají tomu odboru městského úřadu, který zajišťuje příslušnou agendu.

Nově je také upraven postup, pokud dojde k nálezu zvířete. Nálezce může nabýt vlastnické právo k zvířeti již po uplynutí dvou měsíců od vyhlášení nálezu.

Ztrácejí se i zvířata

„V roce 2016 bylo evidováno 33 nálezů. Kuriozity žádné. Jedná se většinou o nalezené klíče, peněženky, občas mobilní telefony," uvedla Radka Zachariášová z kanceláře tajemníka Městského úřadu v Kutné Hoře.

Mezi ztracenými a následně nalezenými věcmi lze občas ovšem skutečně najít i nejrůznější kuriozity, objeví se i živí tvorové, domácí mazlíčci, nejčastěji psi a kočky. Ale také papoušci či jiní exoti. Psi a kočky se sice ztrácejí chovatelům celoročně, ale více případů přichází na přelomu roku. Silvestr a zvyk oslavit stárnutí pořádnou rachejtlí či petardou vyhání vystrašená zvířata do neznáma.

Klíče a zase klíče

Na benešovském internetu je ale letos nejčastěji uváděným slovem podstatné jméno klíče. Majitelé postrádají především ty od aut. Ze čtrnácti letošních nalezených předmětů a tvorů je hned šest klíčů od aut a jedna startovací karta. Našla se ale také peněženka s penězi a mobilní telefony.

Aby si pro věci nemohl přijít ten, komu nepatří, má i předávání nálezů svá pravidla. „Každý, kdo se o nalezený předmět přihlásí, musí popsat, jak ta věc, kterou ztratil a o níž stojí, vypadá," upozornila Ilona Kučerová z odboru vnitřních věcí Městského úřadu Benešov, která administruje i ztráty a nálezy. Mezi ztracenými předměty byly i motorová pila, batoh, plyšová hračka, brusle či inzulinové pero. Jenom za loňský rok takových položek bylo třiapadesát, tedy v průměru každý týden jedna položka.

Vrací se také peníze

Také v Kolíně ve ztrátách a nálezech najdete většinou obvyklé věci mobily, peněženky, doklady, častěji než dříve jsou odevzdávány peníze. Pravděpodobně jako důsledek lepší informovanosti, že by se v případě ponechání mohlo jednat o trestný čin. Letos bylo zatím nalezeno dvacet věcí, v roce 2016 to bylo třicet sedm věcí.