„V kariéře každého pilota se vyskytují různé mezníky, přičemž mezi nejvýznamnější patří první samostatný let. Dále přeškolení na nový typ letounu a později dosažení určitého počtu nalétaných hodin – 100, 500, 1000… Skutečnost, že by bylo možné překročit 2000 hodin na JAS-39 byla takříkajíc z říše snů,“ popsal Michal Daněk.

Ten je zároveň posledním vojenským pilotem v Armádě České republiky, který létal na nadzvukových MiG-21 a v současné době létá jako bojový pilot na gripenech. Celkem na nadzvukových letounech MiG-21 a JAS-39 Gripen nalétal 2 350 letových hodin.

Z letu vzducholodi Zeppelin z Prahy do Plzně.
PODÍVEJTE SE: Proletěli jsme se v Zeppelinu nad Prahou i středními Čechami

S nimi je spjatý od samého začátku jejich provozu v České republice, tedy od roku 2005, kdy byly tyto letouny zavedeny do výzbroje AČR. „Byl to významný kvalitativní a technologický krok pro letectvo, který nás posunul na úroveň aliančních partnerů,“ řekl Daněk.

Na podzim minulého roku dosáhli čeští piloti gripenů 30 tisíc letových hodin se čtrnácti letouny za 15 let, což je významný mezník a nemá konkurenci mezi ostatními uživateli tohoto typu letounů. „Již toto samo o sobě je výborná známka spolehlivosti a zároveň svědčí o vysoké erudovanosti personálu, bez které bychom tohoto výsledku jistě nedosáhli,“ doplnil velitel čáslavské letky.

Ze zahájení rekonstrukce areálu kasáren v Kutné Hoře ve středu 22. září 2021.
V Kutné Hoře začala výstavba nového moderního policejního výcvikového centra

Ten se doposud zúčastnil čtyř zahraničních misí – v Litvě, Estonsku a dvakrát na Islandu. V příštím roce pojede popáté na misi do Pobaltí, poprvé však jako velitel celého úkolového uskupení. Letouny JAS-39 Gripen a piloti spolu s techniky a dalším personálem budou působit tentokrát z Litvy.

Podplukovník Michal „MACRO“ Daněk je absolventem Vojenské akademie v Brně (nyní Univerzita obrany). Pilotní kariéru začal na letišti v Pardubicích, kde na letounech Z-142CAF, L-29 Delfín a L-39C Albatros létal základní, pokračovací a bojový výcvik. Po přemístění na čáslavské letiště jeho kariéra pokračovala na letounu L-39ZA Albatros a poté na nadzvukové stíhačce MiG-21.