ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

"V souvislosti s karanténními opatřeními kvůli nemoci covid-19 se připomínka obětí holocaustu nemůže konat ve veřejném prostoru. Jelikož je datum konání akce navázáno na historické datum, nelze připomínku přesunout na později. Proto jsme se rozhodli k odvážnému kroku a připomínku nevinných obětí rasového pronásledování za druhé světové války přesunout do virtuálního prostoru na internetu a sociálních sítích," uvedla ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková

K osmadvaceti městům v České republice se připojí také Kutná Hora, kde veřejné čtení pořádá městská knihovna. Maraton čtení jmen a stručných osudů žen, dětí a mužů, kteří byli zavražděni během druhé světové války kvůli svému židovskému nebo romskému původu, začne v úterý 21. dubna ve 14 hodin a sledovat jej bude možné prostřednictvím webových stránek Institutu Terezínské iniciativy.

Tématem 15. ročníku akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa je identita - našich měst a obcí, komunit i nás samých, vše co ji tvoří a ovlivňuje. „Připomínková akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha šoa se za patnáct let, kdy ji pořádáme, stala součástí identity naší organizace - Institutu Terezínské iniciativy. Když za námi v roce 2005 přišli zástupci České unie židovské mládeže s nápadem, pořádat Jom ha-šoa ve veřejném prostoru v Praze, nenapadlo nás, do jaké míry se rozšíří! Z Pražského náměstí Míru do 28 měst po celé České republice. Byla také období, kdy jsme o jejím pořádání zapochybovali, ale nikdy jsme to nevzdali. A neděláme to ani letos, kdy se odehraje v nečekaných podmínkách, a proto v úplně jiné formě, než jsme byli léta zvyklí,“ popsala novou situaci Tereza Štěpková

Jádrem akce zůstává maraton čtení jmen, tentokrát ve virtuálním prostoru, do kterého se mohou připojit předem přihlášení zájemci o čtení a v úterý 21. dubna od 14 do 17 hodin přečíst jména a stručné osudy obětí holocaustu právě tam, kde se nachází. Živé čtení bude možné sledovat na stránkách Institutu Terezínské iniciativy, kam bude přenášeno.

I mimo tento čas bude možné se připojit ke čtení na sociálních sítích – stačí nahrát krátké video, na kterém přečte několik vybraných jmen obětí holocaustu s jejich stručnými osudy, a umístit toto video na sociální sítě s hastagem #ctujmenanajomhasoa či dát jinak najevo, že se ke čtení jmen připojil.

Veškeré informace a způsoby, jak se ke čtení přidat, najdou zájemci na stránkách www.terezinstudies.cz nebo na www.facebook.com/jomhasoa. Informační brožura, kterou každý rok dostávají lidé, kteří přicházejí číst jména na náměstí českých měst, bude letos vydána v on-line podobě a každý si ji bude moci stáhnout na stránkách Institutu Terezínské iniciativy.

Celá akce se koná pod záštitou J. E. Daniela Merona, velvyslance státu Izrael v České republice.