Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice žijí: finance na opravy „kulturáků“ se obcím vyplácí

Kutnohorsko – Nemalé investice a úsilí získat dotace na rekonstrukci vkládají každoročně starostové obcí na Kutnohorsku do „svých" kulturních domů. Podle jejich slov se jim to vyplácí.

11.10.2013
SDÍLEJ:

Kulturní domy na vesnicích žijí!Foto: Blanka Olišarová

Kulturní domy jsou na vesnicích skutečnými centry zábavy a společenského života: konají se zde plesy, setkání seniorů, koncerty, využívají je nejrůznější obecní spolky nebo i ženy s dětmi.

Omšelá budova dostala novou tvář

Důkazem toho, jak se vyplácí do „kulturáků" investovat čas i peníze, je například obec Holšice nedaleko Chabeřic. Zde nechal starosta obce Petr Záruba zrekonstruovat starý, omšelý dům, na jehož nevábný vzhled poukazovali i samotní občané.

„Dům jsme nechali zrekonstruovat. V přízemí funguje hospoda, tu jsme nechali, v patře jsme potom nechali vytvořit sál, zbudovat nové sociální zařízení a zázemí jako je šatna," popsal nové prostory starosta Záruba. Jak dodal, této investice do předělání starého chátrajícího domu nelituje.

„Očekáváme, že se nám peníze vrátí, chceme zde pořádat třeba plesy nebo zábavy. Ale i kdyby se nám peníze všechny nevrátili, jsem spokojený, že dům alespoň nyní vypadá pěkně na pohled. Dokonce i lidé, když kolem chodí, si jeho nový vzhled pochvalují," řekl s pýchou v hlase na závěr starosta Chabeřic Petr Záruba.

Do multifunkčního domu za cvičením

Nový multifunkční dům si jako centrum pro sportovní i kulturní události užívají obyvatelé v Bohdanči nedaleko Zbraslavic.
Ten zde vznikl poté, co nechalo vedení obce přestavět dům číslo 7. „Na rekonstrukci významně přispěl Středočeský kraj a po dokončení rekonstrukce zde vznikly nové prostory pro zájmové organizace, pro práci s dětmi a také pořádání nejrůznějších cvičení a přednášek," sdělil starosta Bohdanče Jaromír Juna. Kromě prostorů k cvičení přibližně dvanácti žen nebo herny pro rodiče s dětmi sídlí v multifunkčním domě také knihovna.

Jak dále dodal starosta Bohdanče, tento multifunkční dům je spíše menšího charakteru, taneční sál zde rozhodně nehledejte. „K pořádání plesů a zábav jsme využívali dříve naši sokolovnu, ale bohužel lidé přestávají chodit," povzdechl si Jaromír Juna.

Výměna oken nutná

Několik rekonstrukcí už má za sebou kulturní dům v Petrovicích I.
Jak prozradila starostka obce Kristýna Jirkovská, opravy odstartovala před přibližně čtyřmi roky rekonstrukce střechy „kulturáku". Poslední úpravy vzhledu domu ze 70. let pochází z roku 2011. „Tenkrát se nám podařilo získat dotaci Středočeského kraje na přibližně osm set tisíc korun. Ty jsme investovali do opravy vnitřního osvětlení domu a na kompletní obnovu vzhledu všech toalet v budově. Dále jsme nechali opravit parkety a také stropy v sále," sdělila dále starostka obce Petrovice I.

V současné době je kulturní dům využíván především na akce obce a místních spolků: hasiči a další spolky zde pořádají své plesy, konají se zde také setkání seniorů a další akce. Obec sál také pronajímá, a to u příležitosti pořádání diskoték, které jsou v okolí dobře známé, nebo koncertů kapel.

Jeden z nejstarších

Čestné místo mezi kulturními domy v menších obcích na Kutnohorsku zaujímá „kulturák" chlístovický. Jak prozradil starosta Chlístovic Bohuslav Ryšánek, plány na jeho výstavbu pochází již z roku 1946 a vystavěn byl v padesátých letech minulého století. „Jde o kulturní dům městského typu, s balkóny," řekl starosta Chlístovic.

Podle jeho slov je toto středisko společenského a kulturního života v dobrém stavu, do budoucna plánují například obnovu rozvodu elektřiny a také výměnu oken. V budově návštěvníci naleznou stálou expozici věnovanou husitství. „Jinak se u nás konají nejrůznější plesy a veškeré kulturní akce, jako je vítání občánků nebo setkávání rodáků a seniorů," řekl dále Bohuslav Ryšánek. Na závěr upozornil na značnou výhodu domu: co do počtu míst pro návštěvníky je variabilní, vejdou se jich sem téměř čtyři stovky.
Povodeň narušila statiku zdí
Rozsáhlejší kosmetický zásah má za sebou také kulturní dům ve Vlastějovicích, u kterého v roce 2002 narušila povodeň statiku zdí. „Zdi popraskaly a bylo třeba je zevnitř i zvenku sepnout lany, aby držely při sobě," popsal potíže, se kterými se stavba potýkala, Jiří Lapáček, starosta Vlastějovic. V uplynulých letech dům získal nová okna, bylo upraveno zázemí sálu, strop a také byly obměněny parkety v sálu.

Již tento víkend si vyměněné parkety vyzkouší návštěvníci, kteří se sem sjedou na posvícenskou zábavu, kterou připravuje místní sbor dobrovolných hasičů. 

Autor: Blanka Olišarová

11.10.2013
SDÍLEJ:
Běh Dačického 12.
222

Běh je v Kutné Hoře populární. Podílí se i Dačického 12

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení