Podle jednatele firmy Marlo Martina Loudy se ale toto tvrzení neopírá o právo a označil ho za manipulaci s veřejným míněním. „Apelujeme na zúčastněné strany, aby si uvědomily unikátní hodnoty lokality v Malíně, nacházející se v těsné blízkosti statku Světového dědictví UNESCO.
Předložený záměr s těmito hodnotami není v souladu a nijak je neobohacuje,“ uvedl minulý týden v tiskové zprávě Václav Girsa, prezident ČNK ICOMOS, který je hlavním poradcem organizace UNESCO v otázkách kulturního dědictví. Podle komitétu má projekt moderního Malína závažné nedostatky a nerespektuje historickou urbanistickou strukturu někdejší vesnice, která je dodnes relativně dobře dochovaná.
Projekt je mimo ochranné pásmo
S tím ale developer nesouhlasí. Podle něj je plánovaná rezidenční čtvrť se zhruba pěti sty byty zcela mimo ochranné pásmo památky zapsané na seznam světového dědictví. V reakci na prohlášení komitétu zaslané redakci Deníku znovu připomněl, že projekt je v souladu s územním plánem a navíc v lokalitě blízko hlavního nádraží, kterou samo město označilo jako rozvojovou lokalitu pro bytové domy.
„Po konzultacích s odborníky na památkovou ochranu musíme konstatovat, že vyjádření ICOMOS není z hlediska ochrany kulturních a památkových hodnot právně ani věcně relevantní a připomíná spíše začátek mediální kampaně, což je u tak vážené instituce překvapující,“ píše Martin Louda v dopise adresovaném mimo jiné zastupitelům města. Argumentuje zejména tím, že podle oslovených odborníků na památkovou ochranu se nová čtvrť nenachází na území statku světového dědictví UNESCO (historické centrum města s chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie) a není ani součástí jejího ochranného pásma.
"Prohlášení ICOMOS je podle námi oslovených odborníků názorem, který se neopírá o právo. Jde o zcela nepřiměřenou a v zásadě nezákonnou snahu přenášet požadavky na památkově chráněná území dle českého památkového zákona či mezinárodních úmluv o památkách světového dědictví UNESCO i na volné a takto nijak nechráněné úseky krajiny,“ uvedl Martin Louda s tím, že takový názor může národní komitét sice svobodně projevit, bez vazby na jakákoliv platná právní pravidla jde ale o manipulaci s veřejným míněním. Pro tvrzení národního komitétu, že „hodnoty lokality v obci Malíně jsou unikátní“, pak podle jeho slov chybí argumenty a jde tak o silný výrok, kterému žádný dosavadní vývoj v územní památkové ochraně neodpovídá.