Měli ale jednu podmínku, a sice, aby Finanční výbor doplnil navrhované přijetí úvěru pozměňovacím návrhem. Ten měl být v tom smyslu, že konkrétní investiční akce, na které je úvěr poptáván, budou jasně definovány zastupitelstvem. Ačkoliv Finanční výbor s takovým návrhem přišel, opoziční zastupitelé přijetí úvěru odmítli podpořit. Jako hlavní důvod uvedli nedůvěru v Radu města. „Jsme otřeseni důvěrou v Radu města, která nerespektuje vyhlašování veřejných zakázek prostřednictvím veřejné soutěže na internetu. Minulý pátek bylo mimořádné zasedání Rady, kde znovu schválila zakázku bez veřejné soutěže,“ argumentoval opoziční zastupitel Karel Koubský mladší.

Ten pak vyjmenoval i několik dalších případů, ve kterých podle něj Rada jednala netransparentně, například v souvislosti se zpracováním žádosti o dotaci na sportovní halu. Proti přijetí úvěru se ale postupně vyjádřili i další zastupitelé z řad opozice, Dana Vepřková nebo Jan Havlovic. „Beru to jako svou osobní prohru, myslel jsem, že navržené rozšířené usnesení bude pro opoziční zastupitele dostatečné,“ řekl Radim Fedorovič. Shodu napříč zastupitelstvem se nakonec podařilo najít alespoň na protinávrhu usnesení, s jehož zněním přišel šéf ekonomického odboru Městského úřadu Kutná Hora Richard Zahradníček. Ten navrhl schválit alespoň poptání úvěru tak, aby banky v období, které je nyní pro úvěr nejpříznivější, mohly začít zpracovávat nabídky.

Protinávrh usnesení pak oficiálně podal předseda Finančního výboru a radní Radim Fedorovič a kutnohorští zastupitelé jej většinově schválili. O tom, zda zastupitelé nakonec úvěr schválí a na jaké investiční akce peníze případně poputují, se bude rozhodovat na mimořádném zasedání zastupitelstva města 6. června.