Mezi těmi je například městys Žehušice. Nové stránky obce jsou v plném provozu od minulého týdne. Podle starostky Zuzany Havlíkové však přípravy na obnovu „webovek" odstartovaly již na jaře letošního roku. „Vyšli jsme vstříc žádostem našich občanů, kterým se již předchozí stránky zdály zastaralé," řekla starostka. Změnu ale potřeboval i samotný úřad. „Dříve se nám o internetové stránky obce staral k tomu určený člověk. Ten však změnil zaměstnání, a proto jsme také potřebovali stránky přizpůsobit tak, abychom si je na úřadě mohli spravovat sami," vysvětlila Havlíková.

Žehušické stránky se nyní ale nepyšní pouze novým vzhledem. Disponují rovněž možností přepnutí na verzí pro seniory a zrakově postižené. Tato verze má zjednodušené velké ikony a větší písmo, jehož velikost si může návštěvník stránek sám regulovat. „Toto opatření jsme učinili proto, že starší občané měli problémy s orientací na stránkách," dodala Zuzana Havlíková.

Veškeré informace byly z původních „webovek" Žehušic převedeny na stránky nové a ty tak plynule navázaly na starší verzi. Částka, kterou vedení městysu věnuje ročně na správu svých webových stránek, se pohybuje nejvýše kolem dvaceti tisíc korun.

Občané touží 
po obrázcích

Fakt, že občané touží po vizuální líbivosti stránek, potvrdil i starosta Vrdů Josef Herout. Zde spustili své vylepšené „webovky" již na začátku letošního roku. „Naše původní internetové stránky byly dobré a fungující. Byly však příliš technografické. Rozhodli jsme se proto u nových více vsadit na grafiku, protože občané nám dali najevo, že touží po obrázcích," řekl starosta Vrdů.

Nové internetové stránky Vrdů si zachovaly svou původní černo – červeno – bílý vzhled. Informace na stránky umisťují ve Vrdech tři lidé: starosta Josef Herout, asistentka Jana Špinarová a knihovnice Petra Kobelová. Vrdské „webovky" dávají také občanům možnost nechat si na svůj soukromý e-mail zasílat informace o dění v obci. „Více však u nás občané využívají zasílání zpráv přes SMS infokanál," dodal starosta Vrdů Josef Herout.

Informační rarita 
u letiště

Obsahově informační raritou se mohou pochlubit „webovky" Chotusic. Nejčastějšími zprávami zde totiž jsou informace o přeletech letadel z nedalekého letiště, kde sídlí 21. základna taktického letectva Čáslav. Informace na stránky doplňuje starostka obce Ludmila Lehetová. „Informace o pohybu letadel sem dávám někdy i každé dva dny," podotkla starostka. Internetové stránky Chotusic podle ní ale v nejbližší době vzhled nezmění, jejich částečná obnova totiž proběhla před rokem.

Stránky spravují speciální firmy

Menší obce na Kutnohorsku průměrně vychází správa webových stránek na pět tisíc korun za rok. O technickou správu se jim starají větší firmy v Praze, případně v Kutné Hoře, které zajišťují veškerý IT servis. Pouze výjimečně volí za správce sítě někoho ze soukromníků. To je třeba případ internetových stránek obce Černíny. Zde se o technické ošetření „webovek" stará soukromník z Prahy. „Díky tomu máme náklady na provoz internetových stránek obce levnější, průměrně se výše těchto nákladů pohybuje do maximálně pěti tisíc za rok," uvedla hospodářka Jan Břízová.
Novinka, jakou je v poslední době vyhledávané hromadné zasílání infomailů občanům, se na webu v Černínech neuchytila. Důvod je prostý – v obci není příliš lidí, kteří by tuto službu využívali. „Podle statistik, které jsem shodou okolností nedávno dávala o naší obci dohromady, zde žijí většinou občané nad 60 let, kteří internet ani e-mail příliš nevyužívají," vysvětlila Břízová. K mailové komunikaci mezi lidmi a obcí ale dochází. „V chatové oblasti jsou mladší lidé. Na ty mám e-mailové adresy a v případě nějakých novinek jim je zasílám," popsala Jana Břízová z Obecního úřadu Černíny.
Infomaily naopak rádi využívají občané Kácova, kde je možnost jejich zasílání novinkou. Vedení městysu tuto možnost obyvatelům nabízí asi dva měsíce. Informační maily chodí nepravidelně a podávají nejčastěji zprávy o nových akcích či službách pro občany. Přijímají je zaregistrovaní uživatelem na soukromou adresu.

I stránky Vlkanče nabízí svým návštěvníkům novou aplikaci, a sice mapový portál Geosense. Na něm si občané mohou vyhledat přesnou polohu zvoleného čísla popisného na satelitní mapě nebo nahlédnout i do historické mapy okolí obce.

Kutná Hora obmění své webovky, změny plánují i „Uhlířky"

Kompletní proměna čeká v dohledné době internetové stránky města Kutná Hora. Záležitostí se zabývá vedení města již několik let. „Už delší dobu nejsme ani my, ani občané města spokojeni s našimi webovými stránkami. Jsou nepřehledné a je dosti těžké dobrat se zde takové informace, kterou uživatel potřebuje vyhledat," uvedl starosta města Ivo Šanc.

Podle slov starosty Kutné Hory není ani vzhled internetových stránek města zrovna příliš líbivý. Dalším problémem je navíc i skutečnost, že existuje několikero kutnohorských webových stránek, z nichž některé zřizuje a spravuje samo město, jiné ostatní jeho instituce. „Některé z těchto portálů jsou určeny pro turisty, jiné pro kulturu a další pro občany, zajímající se o úřední záležitosti," vysvětlil Ivo Šanc. Vedení města se proto po delší době odhodlalo, dát tuto záležitost do pořádku.

Propojení 
a nový vzhled

Radikální obměna webových stránek Kutné Hory se tak blíží. „Stránky potřebují získat nový vzhled, je třeba je funkčně vzájemně propojit a samozřejmě také zajistit jejich pravidelnou a operativní aktualizaci," dodal starosta Kutné Hory. O jaké operativní funkce budou nové internetové stránky města rozšířeny, je zatím předmětem jednání. Přihlédnout hodlá vedení i k požadavkům samotných návštěvníků kutnohorských „webovek".
Na kolik konkrétně město tato proměna a inovace internetových stránek vyjde, není ještě známo. „Zatím jsme neschválili žádnou konkrétní částku nebo rozpočtové opatření. Předpokládám ale, že se náklady budou pohybovat na úrovni 100 tisíc korun," řekl starosta Šanc. Bude to ale jediný výdaj, které město na webové portály dá. Na obecné správě stránek se totiž podílí IT oddělení města, tudíž jejich provoz nestojí nic.

Kromě Kutné Hory plánuje do budoucna obnovit své webové stránky také vedení Uhlířských Janovic. Jak potvrdil starosta Jiří Buchta, stávající stránky by měly dle požadavků dnešní doby dostat modernější vizuální vzhled, který umožní návštěvníkům i lepší orientaci.

Beze změn zůstanou v budoucnu webové stránky Čáslavi a Zruče nad Sázavou. Podle slov Zdeňky Nezbedové, která pečuje o web Čáslavi, není v současné době nutné stránky předělat. „Stránky v této podobě fungují již dva roky. Lidé si potřebují na stránky zvyknout, není proto žádoucí je příliš často měnit," dodala.

Stejně tak ani Martina Fialová, která spravuje internetové stránky ve Zruči nad Sázavou, nepotvrdila, že by občané v tomto směru měli dočkat nějakých výraznějších změn. „Nově jsme v letošním roce na našich stránkách udělali pět hlavních lišt na úvodní stránce, kde si návštěvníci mohou zvolit, zda chtějí dále pokračovat v sekci Město, Radnice, Kultura, Turista nebo Sport. Stránky aktualizuji každý den," dodala správkyně zručského webu.