KUTNOHORSKO

Rybičky 48 - Oldschool Tour
Kdy: sobota 14. října od 19.00
Kde: KD Lorec, Kutná Hora
Za kolik: 579 Kč, děti do 10 let 100 Kč
Proč přijít: Rybičky 48, jedna z nejpopulárnějších českých kapel, se po letech vrací z velkých hal do kulturních domů a legendárních velkých klubů. Stane se tak v rámci Old School Tour 2023. Toto podzimní turné bude skutečným návratem ke kořenům a Rybičky ho odstartují, jak jinak, na domácí půdě v Kutné Hoře. Rozhovor s frontmanem kapely Kubou Rybou si můžete přečíst ZDE.

Z letního megakoncertu Rybiček 48 pod Vlašským dvorem:

Zdroj: Michal Bílek

Prohlídka katedrály a bývalého kláštera v Sedlci
Kdy: pátek 13. října v 17.00
Kde: Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, Kutná Hora - Sedlec
Za kolik: 200 Kč
Proč přijít: Stal by se Santini slavným a vyhledávaným architektem, kdyby byl býval nedostal šanci v Sedlci? To je otázka, na kterou už se odpověď nedozvíme, ale společně s kutnohorským patriotem a milovníkem historie Karlem Vopařilem si můžete projít katedrálu a bývalý klášter v Sedlci. Vydáte se po stopách jedné z prvních Santiniho realizací. Kromě známých historických faktů, přidá oblíbený kutnohorský průvodce i mnoho perliček, které jsou spojené ať už se životem Santiniho, nebo přímo s klášterem v Sedlci.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci:

Zdroj: Youtube

Běh pro zvon
Kdy: neděle 15. října, 13.00 začátek prezentace, 14.00 start
Kde: Kutná Hora, Jakubská 1 (u kostela sv. Jakuba)
Za kolik: startovné 50 - 300 Kč viz propozice
Proč přijít: Letošní ročník běhu pro děti i dospělé s mottem Pomáháme, kde je potřeba je pořádán ve spolupráci s Oblastní charitou Kutná Hora. Případný výtěžek letošního běhu bude věnován na činnost Občanské poradny Kutná Hora. Více ZDE.

Z loňského ročníku Běhu pro zvon:

Zdroj: Jan Šmok

Halloween pro děti
Kdy: neděle15. října od 14.00
Kde: Čáslav, Hotel Grand
Za kolik: v předprodeji 150 Kč, na místě 200 Kč
Proč přijít: Dětská halloweenská diskotéka v čáslavském Hotelu Grand nabídne spoustu sladkostí, tančící maskoty (Tlapková Patrola a Wednesday), malování na obličej i fotografování s postavičkami (zdarma).

Rybářské slavnosti v Kácově
Kdy: sobota 14. října od 9.00
Kde: Rybochovné zařízení Kácov - Račíněves najdete kousek od vlakové zastávky v Kácově nad Sázavou
Za kolik: zadrma
Proč přijít: Navštivte tradiční Rybářské slavnosti v Kácově! Čeká vás výlov, prodej živých ryb, rybích specialit a dobrá hudba!

KOLÍNSKO

Vzpomínkový koncert v synagoze - orchestr Atlantis
Kdy: neděle 15.října od 16.00
Kde: Kolínská synagoga, vstup přes Městské informační centrum v ul. Na Hradbách 157
Za kolik: 120 Kč, na permanentky KPH zdarma
Proč přijít: Představí se orchestr Atlantis, který pravidelně vystupuje na památku židovských občanů zahynulých za 2. světové války a vždy spolupracuje s vynikajícími sólisty. Letos vystoupí sopranistka Olga Špačková Jelínková, sólistka Opery v Lipsku (dříve sólistka ND Praha, sólistka Opery v Saarbrückenu) a další. Koncert se koná pod záštitou Federace židovských obcí v České republice a starosty města Kolína Mgr. Michaela Kašpara.

Záznam 21. vzpomínkového koncertu v kolínské synagoze:

Zdroj: Youtube

Svatohavelské posvícení
Kdy: neděle 15. října 10.00 - 16.00
Kde: Muzeum lidových staveb v Kouřimi
Za kolik: základní vstupné 200 Kč, zlevněné 90 kč, rodinné 490 Kč
Proč přijít: Čeká vás vystoupení souboru Horačky, po celý den vyprávění o posvícenských obyčejích, pečení řepánků a posvícenských mětýnek, vyprávění o tradičním nádobí, používaném ve venkovských domácnostech, malování svatých obrázků technikou podmalby na skle, malý vesnický trh a kolotoč řezbáře Matěje. Více informací najdete na webu skanzenkourim.cz.