VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkend plný dobročinnosti: Tři králové se chystají do ulic

Kutnohorsko – Tříkrálová sbírka pořádaná Oblastní charitou Kutná Hora se opět po roce chystá do ulic Kutné Hory, Čáslavi i okolí. „Zapojí se téměř čtyři desítky obcí z kutnohorsko – poděbradského vikariátu. Jen v ulicích Kutné Hory bude dvacet pět skupinek s kasičkami," uvedla Marie Macková, vedoucí Střediska A+D Oblastní charity v Kutné Hoře.

3.1.2013 3
SDÍLEJ:

Požehnání koledníkům Tříkrálové sbírky v kostele sv. Jakuba v Kutné Hoře.Foto: DENÍK/ Martin Vaněk

Už v sobotu 5. ledna v devět hodin dopoledne koledníci vyjdou z kutnohorského kostela sv. Jakuba a také ze sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Až do odpoledních hodin pak budou skupinky procházet centrum města, ale i Nové Dvory, Sedlec, Kaňk a Malín. „Ve stejném čase také vyjdou koledníci v Čáslavi a Týnci nad Labem. V Gruntě a v Žehušicích bude sbírka probíhat v neděli. V ostatních obcích regionu je čas na místních organizátorech," dodala vedoucí.

Jelikož tříkrálová koleda není mrtvým zvykem, upozornila Marie Macková na fakt, že mohou chodit i koledníci, kteří nemají se sbírkou noc společného. „Pro takové koledníky je nejlepší odměnou něco dobré na zub. Naše skupinky se poznají podle charitního znaku. Než dárce vloží peníze do kasičky, má právo si její zkontrolovat. Stejně tak i průkazku vedoucího i číslo pokladničky," vysvětlila.

Sbírku ukončí ve čtvrtek 10. ledna od 15 hodin u Duhového atria v Trebišovské ulici v Kutné Hoře živý betlém. „Důvodem, proč je letos betlém dán na závěr sbírky a ne na její úvod, jak tomu bývalo, je těsná návaznost sbírky na vánoční prázdniny. Bylo by to organizačně téměř nemožné," vysvětlila Macková.

Živý betlém bude podle jejích slov realizován za podpory grantu města Kutná Hora a na návštěvníky čeká i kulturní program. „Vystoupí děti z mateřinky Benešova, dále ze Základní umělecké školy v Kutné Hoře, konkrétně taneční obor, a nově také děti z dramatického oboru Základní umělecké školy ve Zruči nad Sázavou. Dále zazpívá Lucie Mrňáková. Celým pořadem bude provázet Václav Veselý a zvířátka jako obvykle přijedou z miskovického statku Dítě a kůň," přiblížila program.

A na co budou občané letos přispívat? Záměrem Tříkrálové sbírky 2013 je kromě příspěvků na aktivity středisek oblastní charity mimo jiné i podpora provozu pečovatelské služby v denním centru pro seniory a také provoz sociálního mikrobusu Globus. Ze sbírky Oblastní charita Kutná Hora rovněž přispěje na humanitární pomoc do zahraničí. Letos peníze konkrétně poputují na výstavbu vodárny v Nirmal Nagar v Indii.

Dobrá zpráva: Štědrost lidí roste

Tříkrálová sbírka má na okrese již letitou tradici a k radosti všech zúčastněných i vzestupnou tendenci. V loňském roce Kutnohoráci do pokladniček vhodili celkem 
102 155 korun, což bylo o 10 532 korun více než v roce 2011. Výtěžek pak byl věnován na dokončení denního centra pro seniory v Kutné Hoře. Dále pak stejně, jako tomu bude letos, na provoz sociálního mikrobusu Globus, na volnočasové aktivity pro děti v Domku, programy pro rodiče s dětmi v rodinném centru Kopretina a docházení dobrovolníků do čáslavské nemocnice a domova důchodců. Část výtěžku putovala také do dalekých zemí. I loni občané z Kutnohorska přispěli Indii, 
a to na pořízení školního autobusu pro děti v Mansapuru.

Jaký úspěch bude mít letošní Tříkrálová sbírka, je zatím ve hvězdách a nikdo si netroufá hádat. „Zatím hlavně doufáme, že mnoho koledníčků neonemocní a vše dobře proběhne," dodala na závěr Marie Macková z Oblastní charity Kutná Hora. Výsledky sbírky by měly známy s konečnou platností 11. ledna v poledne.

Autor: Irena Blahníková

3.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení