„Stížnosti v koši nekončí. Vše se snažíme řešit dle stavebního zákona,“ ubezpečila vedoucí stavebního úřadu ve Žlebech Miloslava Poštová, která v této funkci působí od ledna.Proto Poštová zavítala společně se starostou Žlebů Vladimírem Šindelářem 3. dubna opět na místo, aby celou situaci znovu zmapovali.Na místě se vše prověřilo a udělal se zápis, kdy pan Horák musí udělat okap a pan Michek opravit zeď do měsíce září,“ sdělila Poštová.

„V noci nemohu ani pořádně spát. Snažil jsem se vždy s lidmi vycházet po dobrém,“ uvedl Bedřich Horák s tím, že už nevěří, že pravda vítězí. Určitě ne v dnešní době.„Mám zájem vyhovět oběma stranám. Postupujeme dle plat〜ných zákonů. V podstatě soucítím s oběma,“ zakončila Poštová.
Pokud si nerozumíte se sousedem, dochází většinou k dlouhotrvajícím sporům a naschválům, což není nic příjemného.

Vztahy byli zpočátku dobré

O svém vědí manželé Horákovi z Vinař na Kutnohorsku. Podle manželů Horákových se jejich klid rozplynul s nastěhováním mladé rodiny Michkových se třemi dětmi. To, že se jedná o vleklý spor, potvrdil i starosta Žlebů Vladimír Šindelář, který se dojel na místo osobně podívat. „Hned na začátku jsem však upozornil, že v jejich obci žádnou pravomoc nemám. Vinaře jsou pouze v působnosti stavebního úřadu ve Žlebech,“ uvedl Šindelář.

Rodina Michkových se do Vinař přistěhovala zhruba před pěti lety. „Vztahy ze začátku byly v pořádku. Dokonce jsem jejich dětem dával zeleninu a ovoce,“ předeslal Bedřich Horák s tím, že to trvalo jen do té doby, než vznesl požadavek o odstranění kamenů, které padají z bývalé stodoly na jeho pozemek. „Dále jsem se bezúspěšně domáhal odstranění keřů rostoucích na jejich zahradě při hranici s mojí zahradou. Tu potřebuji oplotit, abych mohl zabránit pronikání zvěře na zahradu,“ uvedl Horák. Nic z toho se však nestalo.

Bedřich Horák požádal o pomoc na stavební komisi Obecního úřadu Vinaře a stavební úřad Žleby, které neučinily podle něj nic, a proto se obrátil s problémem i na Krajský úřad Středočeského kraje, odbor územního a stavebního řízení, který mu však také nepomohl a odkázal ho na soud. „Advokáta si však nemohu dovolit. S manželkou jsme důchodci. Oba jsme dřeli v zemědělství, a tak máme malý důchod,“ řekl třiaosmdesátiletý Horák. Nadávky a výhrůžky prý narůstají.

Hádky se přiostřují

Větve jasanu, který zasahoval na pozemek Horákových, si musel odstranit sám, aby mohl postavit plot. Podle jeho slov Martin Michek pak vlezl do jeho zahrady a větve naházel do její poloviny a zbytek nacpal do dveří. „Potom nám do zvonku nacpal párátko, aby nám to stále zvonilo,“ dodal Horák s tím, že mu i Michek nadával. „Proč já bych mu nadával? Já v podstatě nemám potřebu se vyjadřovat a reagovat na jeho lži,“ uvedl Martin Michek s tím, že spor se táhne příliš dlouho.

„Po našem přistěhování do Vinař v roce 2002 jsem se se sousedem dohodla na tom, že udělám oplocení své zahrady, aby mohl chovat zvířata, což nebyla moje povinnost, ale dobrá vůle. Na oplátku souhlasil s tím, že udělá okap na své střeše směrem do mého dvora, což je jeho povinností i tak. Než jsme plot stačili udělat, soused mě slovně napadl za to, že jsem si udělala dříve plot na jiné části zahrady než on potřeboval. Zároveň mi sdělil, že žádný okap dělat nebude,“ hájí se Ivana Michková.

Sousedy si člověk nevybírá

„Tímto okamžikem začaly naše spory. Soused si postupně podával stížnosti na Obecním úřadě, stavebním úřadě ve Žlebech i Krajském úřadě v Praze. Tyto úřady mu nevyhověly ne proto, že by byly laxní, ale protože jeho stížnosti byly zčásti nesmyslné a zčásti neoprávněné,“ konstatovala Michková. Jediný jeho požadavek byl prý oprávněný, a to je oprava zdi, kterou v termínu určeném stavebním úřadem Žleby manželé Michkovi prý provedou.

„Naopak Horák měl už před rokem určeno rozhodnutím stavebního úřadu zhotovit okap, což neudělal. Bohužel se nemám jak bránit lžím o nemožném zhotovení okapu kvůli nepořádku na mém dvoře,“ uvedla Michková s tím, že soused si vymyslí a udělá cokoli, jen aby nemusel splnit svou povinnost. „Jeho lživá udání a stížnosti mě už unavují, ale sousedy si nikdo nevybere,“ zakončila Michková.