„Hasiči vyjížděli na Kutnohorsku od půlnoci do nedělní 15 hodin ke 48 událostem,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda s tím, že většinou hasiči zasahovali u spadaných stromů nebo rozbitých střech. V jednom případě však vyjížděli k zahoření trafostanice a v Čáslavi museli mimo jiné řešit také dopravní nehodu. 

Vítr ukázal svou sílu nejen na silnicích, v lesích a parcích, ale také ve městech. Na sídlišti mezi Masarykovou a Trebišovskou ulicí v Kutné Hoře z části vyvrátil jehličnan, který následně pracovníci technických služeb raději pokáceli. „Tak náš smrk podlehl větru. Pro bezpečí dětí je to dobře. Vysadí se nový,“ konstatovala jedna z obyvatelek sídliště Eva Lebedová.

Lidé v části Kutné Hory se od brzkých ranních hodin museli potýkat s výpadky elektrického proudu. Bez elektrické energie byli několik hodin také Čáslavští. Bez proudu se museli obejít také obyvatelé Červených Janovic, Úmonína, Suchdola, Křesetic či Nových Dvorů. Alespoň část dne však elektřina scházela lidem na mnohem více místech. ČEZ Distribuce vyhlásila v půl deváté ráno kalamitní stav pro Středočeský kraj. Bez elektřiny byly stovky domácností. 

Problémy kvůli větru vznikaly také na železnici. 

Spadlý strom ráno zastavil provoz na trati Ledečko – Kácov, musela být zavedena náhradní autobusová doprava. Potíže byly také na trati z Kolína na Ledečko, kde trať zůstala kvůli spadlým stromům několik hodin mimo provoz. 

I hodinová zpoždění pak měly kvůli počasí osobní vlaky i rychlíky na trati z Havlíčkova Brodu do Kolína. Zdržení způsobily popadané stromy v troleji v úseku Kutná Hora hl. nádraží – Vlkaneč.

Dopady silného větru pocítila také 21. základna taktického letectva Čáslav. Jeho provoz to ale nijak neomezilo. „Letišti v době pracovního klidu nepořádá letové akce, v pohotovosti dva letouny a dva piloti. V tomto směru to provoz neovlivnilo,“ uvedl mluvčí základny Tomáš Maruščák. „Zaznamenali jsme ale popadané větve, bylo to ale v části areálu mimo letové plochy,“ dodal mluvčí.

Vzhledem k počasí byl uzavřený také zámecký park v obci Žleby. Samotný zámek pak fungoval s omezením. K přístupu mohli návštěvníci využít cestu ze Zámeckého náměstí nebo Zámeckou ulicí. 

VÍTR SE NEVYHNUL ANI SOUSEDNÍMU KOLÍNSKU

S problémy vzhledem k větrnému počasí se potýkali také na Kolínsku. Hasiči tu do nedělní 15 hodiny vyjížděli k jednapadesáti událostem. Většinou šlo, stejně jako na Kutnohorsku, o spadané stromy. 

Vzhledem k nebezpečí, které hrozilo, byly zrušené také některé naplánované akce. Vodáci, kteří se těšili na zamykání říčky Bečvárky z pochopitelných důvodů zůstali doma. 

Uzavřený byl také centrální hřbitov v Kolíně, kam víkend před dušičkami mířilo spoustu lidí. Z pochopitelných důvodů se nekonal a ani tradiční Vzpomínka na zesnulé, která měla začít ve 14 hodin v obřadní síni kolínského hřbitova.