Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlaková nástupiště v regionu chátrají, úprav se dočká Zruč

Kutnohorsko – „Šplháme po žebříku, nebo nastupujeme do vlaku?" Otázka, která napadne nejednoho cestujícího Českých drah. Důvodem jsou zastaralá nízká nástupiště a starší vlakové soupravy. Nádraží na Kutnohorsku přitom nejsou žádnou výjimkou. Stav některých z nich starostové měst dokonce označili za katastrofální.

7.6.2014
SDÍLEJ:

Nádraží Kutná Hora - město.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

Nespokojení jsou však především cestující. Potíže s nástupem do vlaků má například maminka Klára Smejkalová. „Ne všechny vlaky jsou nízkoprahové jako Regionovy jezdící ze Zruče, a při chybějících nástupištích jsem zcela odkázaná na pomoc okolí," poznamenala Klára Smejkalová s tím, že největší problémy má při nastupování s kočárkem.

Pohodlnější cestování ze Zruče
Na nová „vysokoprahová" nástupiště se na Kutnohorsku však mohou těšit právě cestující ze Zruče nad Sázavou. „Úprava nástupišť ve Zruči nad Sázavou je naplánována na příští rok, v letošním roce se bude opravovat železniční přejezd v ulici Vlašimská," sdělil starosta města Martin Hujer.
Nové nástupiště bude na nádraží vystavěno u kolejí, ze kterých jezdí vlaky směrem na Kutnou Horu, a také na zastávce v Nové Zruči na trase směr Kácov a Čerčany.

Nová nástupiště? Před osmi lety
Relativně nedávno, konkrétně před osmi lety, byla betonová nástupiště vystavěna v Čáslavi, kudy projíždí rychlíky mezi Prahou a Brnem. Podle starosty města Jaromíra Strnada, ani tato nástupiště nejsou zcela ideální. „Potíže mají cestující ve chvíli, zastaví-li vlak schody právě v místě, kde je snížený bezbariérový přechod," informoval. Dle jeho slov však s tím město nemůže dělat nic zásadního. „V minulých letech jsme pro nádraží udělali maximum, co se dalo. Nelze dělat příliš nějaké zásadní změny, protože mezi kolejemi není až tak veliký prostor a hlavně se nejedná o majetek města," sdělil starosta závěrem.

Stav nádraží je 
prý katastrofální
Jako velmi nevyhovující označil stav nástupišť a vlakového nádraží ve Zbraslavicích starosta Ondřej Havlovic. „S jeho stavem spokojen nejsem, už jsme několikrát žádali o nápravu, ale bohužel jsme byli odmítnuti," sdělil. Kromě opravy nástupišť by si rekonstrukci prý zasloužila také příjezdová cesta k nádraží. Cestující, zejména staří lidé, mají i zde potíže s nastupováním do vlaků s vysoko položenými schody. Nádraží nemá betonová nástupiště a do budoucna nic nenasvědčuje tomu, že by se situace změnila.

Místo nástupišť informační centrum
Díky faktu, že nádraží je Českých drah a nástupiště patří Správě železniční dopravní cesty, nemůže příliš stav nádraží ovlivnit ani vedení Kutné Hory. „Město může pouze poukázat na některé nedostatky a žádat o jejich nápravu," sdělil starosta Ivo Šanc.

Vedle apelu na České dráhy se prý nabízí ještě možnost nabídnout „drahám" financování úprav nástupišť z prostředků města. „To si však rozhodně nemůžeme dovolit," doplnil starosta Kutné Hory.

Kutnohorská radnice však přeci jen na vylepšení nádraží a služeb spolupracuje. Cílem jednání není sice oprava nástupišť – ať už na hlavním nádraží nebo na zastávce Kutná Hora město – ale využití prostor na hlavním nádraží pro vytvoření místního informačního centra pro potřeby turistů.
Na úpravy zmiňovaných nástupišť však zatím nedojde. Výjimkou je pouze Zruč nad Sázavou. Potvrzuje to nedávno dokončený přehled čerpání dotací SŽDC (viz tabulka).

Prioritou jsou jiné tratě a jiné projekty. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Jakuba Ptačinského rozhoduje o rekonstrukcích několik faktorů. Jednak je posuzován význam železničních tratí v rámci celostátní i celoevropské sítě nebo jejich vytíženost. „Roli hrají také potřeby krajů. Někde je například podnik, který zaměstnává tisíce lidi z celého okolí nebo se jedná o turistickou dopravní tepnu. I takové tratě mají přednost," poznamenal mluvčí SŽDC s tím, že podstatným faktorem je také objem dostupných financí. Na všechny projekty se jednoduše nedostane.

Projekty, které se chystají na železničních tratích na Kutnohorsku:

PLÁNOVANÉ:
- oprava přejezdové konstrukce – žel. st. Zruč nad Sázavou (letos na žádost města)
- oprava nástupiště – žel. st. Zruč nad Sázavou (předběžně příští rok)
- rekonstrukce 25 Hz kolejových obvodů v osobním obvodu – žel. st. Kutná Hora
- zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech v úseku Kutná Hora – Zruč nad Sázavou

ZATÍM V JEDNÁNÍ (TERMÍNOVĚ NEJISTÉ):
- revitalizace železniční trati v úseku Čerčany – Světlá nad Sázavou (starostové Kácova a Rataj n. Sáz. prozatím bez bližších informací)
- zřizení elektrického ohřívače vody v žel. st. Kutná Hora hl. n.
- zvýšení traťové rychlosti v úseku mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví

Autor: Blanka Olišarová

7.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení