„Od 9. listopadu nepřetržitě do 8. prosince do 19.25 hodin bude výluka Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) v úseku Kutná Hora Hlavní nádraží – Zbraslavice. Během výluky budou všechny vlaky ve vyloučeném úseku nahrazeny autobusy. Osobní vlaky Os 2410, Os 2412 a Os 2435 budou nahrazeny autobusy v úseku Kutná Hora – Zruč nad Sázavou,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Důvodem výluky je oprava železničních přejezdů na Kutnohorsku. „Jedná se o větší opravu provozního rázu. Takovéto opravy se dělají zhruba jednou za deset let, ale velmi záleží na vytíženosti konkrétní tratě,“ uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

close Vlaky z Kutné Hory do Zbraslavic nejezdí, uzavřené jsou i některé silnice. info Zdroj: DENÍK/Hana Kratochvílová zoom_in Opravovat se podle Illiaše budou všechny přejezdy na trati mezi 0,512 a 1,395 kilometrem. „Konkrétně se jedná o výměnu kolejového roštu, čištění a doplnění štěrkového lože, úpravu vzájemné polohy kolejí, svařování a opravu železničních přejezdů. Přejezdy dostanou nový povrch a odvodnění,“ doplnil Illiaš.

V důsledku plánované měsíční uzavírky budou rovněž uzavřeny některé místní komunikace v Kutné Hoře. Po dobu provádění stavebních prací na železničních přejezdech se bude jednat o ulice v městských částech Hlouška a Sedlec, konkrétně ulici Zelenkova, U Zastávky a K Nádraží, přičemž objížďka stanovena není.

To ale není všechno. Autobusy místo vlaku budou muset zvolit také cestující mezi Rataji nad Sázavou a Zručí nad Sázavou. „Vlaky jsou kvůli výluce SŽDC nahrazeny v úseku Rataje nad Sázavou – Zruč nad Sázavou autobusy, které jedou podle výlukového jízdního řádu. Zastávka Soběšín je obsluhována ze zastávky Český Šternberk zastávka zvláštní minibusovou linkou provozovanou,“ poznamenal Pošta. I tady výluka s náhradní autobusovou dopravou potrvá až do 8. prosince.

Uzavřené silnice

Omezení se nedotkne jen cestujících ve vlacích do Zbraslavic a Zruče nad Sázavou. Naopak s ním musí počítat řidiči a cestující ve vlacích na Čáslavsku, kde se na traťovém úseku Kutná Hora – Čáslav přejezdy opravují už od 1. října. „Z důvodu výluky jedné ze dvou traťových kolejí můžou vlaky projíždějící vyloučeným úsekem navýšit zpoždění až o 15 minut,“ uvedl Pošta k provozu na trati.

Pro řidiče to ale na Čáslavsku bude ještě náročnější. Opravy přejezdů zde v uplynulých týdnech uzavřely hned několik silnic a uzavírky přibyly také v průběhu víkendu. Nejezdilo se například přes železniční přejezd ve směru od Církvice na Karlov, uzavřený byl také Kalabousek.

V důsledku oprav na železnici jsou také uzavřeny silnice mezi Církvicí a Třebešicemi a Církvicí a Neškaredicemi. Zatímco Kalabousek zůstane uzavřený do pátku 16. listopadu, v Třebešicích potrvá uzavírka v místě železničního přejezdu ještě o den déle. Z Církvice na Karlov řidiči neprojedou dokonce až do 22. listopadu.