„Přišlo nám to jako dobrý nápad, ať už z hlediska potřeby dárcovství krve, nebo náplně našeho charitativního programu, který jako letka děláme. Pravidelně pořádáme různé sbírky, vánoční charitativní akce,“ uvedl praporčík Petr Měšťák.

Taktická letka má podle něj lehce přes sto členů, účast na darování krve tak byla zhruba třicetiprocentní. „Považujeme to za velký úspěch. Osm dárců bylo navíc ještě vyřazeno, protože jsou čerstvě po návratu z mise a nesplňovali dostatečnou ochranou lhůtu,“ řekl Měšťák k účasti s tím, že první zahajovací ročník považuje za velice úspěšný.

Do transfúzní stanice dorazili vojáci v půl sedmé ráno, samotné odběry pak probíhaly zhruba dvě hodiny. Po odběru měli všichni vojáci volno.

„Samozřejmě jsme pečlivě vybírali termín, aby nebyl narušen provoz letky. U pilotů je totiž jedno specifikum: nesmí pět dní po odběru létat, a jejich návrat do letové schopnosti pak ještě musí schválit lékař,“ uzavřel Měšťák.

Iniciativu vojáků ocenili i v čáslavské nemocnici. „Pro nás je to velký přínos. Díky prvodárcům se naše databáze rozšířila o další ročníky. Mladí vojáci jsou něco jako naši top dárci – díky svému povolání musejí být zdraví a ve výborné fyzické kondici. Jejich aktivitu kvitujeme s povděkem,“ uvedla staniční setra čáslavského transfúzního oddělení Pavlína Kunášková.